RSS

eMBA ofisinde NHibernate: ilk görüşte aşk

11 Apr

Bugün eMBA yazılım geliştirme ekibi ofisinde NHibernate sunumu yaptım ve çok basit bir QuickStart Guide üzerinden gidip NHibernate kullanarak C# ile veritabanı katmanını unutup sadece nesneye yönelik programlamanın nasıl yapılabileceğine baktık.

Özgün sitedeki belgelerin yanısıra sıkı Java’cıların sunumlarından ve belgelerinden de faydalandık: Hibernate Teknolojilerine Giriş ve Hibernate Prezentasyonu.

Sonuç: İlk görüşte aşk!

Sanırım Java programcılarının vakti zamanında neden bu kadar heyecanlandıklarını şimdi anlamaya başladık.

Şimdi detaylı NHibernate belgelerini biraz daha kurcalamak ve ASP.NET, ASP.NET Session ve NHibernate session meselesini kavrayıp netleştirmek gerekiyor [1, 2].

Sanırım gelecek haftaki Ruby ve RoR seminerinden sonra, RoR kullanmasak bile C# – SQL Server programlama mantalitemizde ve yöntemlerimizde epey bir değişim olacak.

Not: Smug Lisp Weenie olma potansiyeli yüksek olan biri olarak belirtmeliyim ki bu “object persistence” mevzuları yıllar öncesinde Common Lisp, MetaObject Protocol, vs. ile tasarlanıyordu: User-Level Language Crafting Introducing the CLOS Metaob ject Protocol. Gelinen son nokta: AllegroCache – AllegroCache is a high-performance, dynamic object caching database system. It allows programmers to work directly with objects as if they were in memory while in fact the object data is always stored persistently. It supports a full transaction model with long and short transactions, and meets the classic ACID requirements for a reliable and robust database. It automatically maintains referential integrity of complex data objects. AllegroCache provides 64-bit real-time data caching on the application memory to achieve very high data access throughput by applications over as large a data set as necessary.

About these ads
 
1 Comment

Posted by on April 11, 2006 in .NET, General, Programlama

 

One response to “eMBA ofisinde NHibernate: ilk görüşte aşk

  1. Yavuz

    March 9, 2012 at 15:25

    Nhibernate deneyimine sahip adaylar aranıyor : http://www.elemanonline.com/eleman.php?id=1061447

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 53 other followers

%d bloggers like this: