RSS

Reddit, Common Lisp, LinkIt

08 Dec

reddit.com Common Lisp ile yazılmış epey popüler bir ticari site idi. Açıklamalara göre artık değil. Yani yazarlar Common Lisp yerine reddit’in yeni halini Python ile yazmaya karar verdiklerini duyurdular.

Bu gerçek miydi? Acaba başlangıçta Common Lisp seçmelerinin sebebi Y-Combinator‘dan para almayı kolaylaştırmak olabilir miydi? Söz konusu şirket genç girişimcilere start-up desteği sağlıyordu ve ortakları arasında Paul Graham gibi efsane Lispçiler vardı.

Bir başka spekülasyon: reddit.com aslında insanları yanıltmaya mı çalışıyordu, Lisp’i bıraktıklarını söylemek bir tür taktik miydi? Gizli silahlarını kötüleyip sinsi planlarını daha da derinleştiriyorlar mıydı? Büyük İskender, doğuya sefer yapacakken çadırının girişi batıya bakarmış, bu da onun gibi bir şey miydi?

Spekülasyon ve komplo teorileri bir yana, reddit’in Python’a geçtiğini duyan Common Lisp camiası buna tepki verdi ve Marc Battyani, Link-it: The nextgen reddit written in Common Lisp is online başlığı altında LinkIt‘i duyurdu.

Sinyor Battyani, 6.5-7 saat içinde bir Reddit klonunu Common Lisp ile yazmış ve kamuya sunmuştu. comp.lang.lisp’te sistemle ilgili beyin fırtınası devam ediyor ve bir kez daha comp.lang.lisp ortamındaki camianın ne kadar cin fikirli olduğunu görme fırsatı doğuyor.

 
2 Comments

Posted by on December 8, 2005 in General, Lisp, Programlama

 

2 responses to “Reddit, Common Lisp, LinkIt

 1. Mengu

  February 6, 2010 at 08:05

  reddit, aaron swartz’in ekibe katilimiyla webpy kullanmaya basladi. fakat bir sure sonra pylons’a gecmisler. pylons’a gecis sebeplerini aciklamislar ama webpy’yi birakma sebeplerini belirtmemisler.

  siz lisp kullaniyor musunuz? bir sekilde ogrenmek gerek sanirim bu dili. 🙂

   
 2. Emre Sevinc

  February 8, 2010 at 18:02

  Pylons’u yeni duydum acikcasi. Surada epey bir tartisma yapilmis gibi: http://stackoverflow.com/questions/48681/pros-cons-of-django-vs-pylons

  Evet, Lisp kullandim. Daha dogrusu biraz cok az Emacs Lisp, biraz Scheme ve epey Common Lisp kodladim. Halen Lisp kadar esnek baska bir progmlama dili bilmiyorum.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: