RSS

AJAX ve .NET patlar? C#, lambda ve adım adım Lisp'e yaklaşan modern (!) ortamlar; #fazlamesai-matematik; bilgisayar ve müzik

15 May

Volkan “Don Kişot” Özçelik, AJAX, .NET ve ISO-8859-9 şeklindeki tehlikeli nitrogliserinvari karışımın nerede nasıl patladığını ve olası çözümleri burada ve şurada gayet güzel anlatmış.

(Benzer bir durumla klasik ASP 3.0 ortamında karşılaşıp acı çekmiş biri olarak, ohoo .NET ortamında yaşadığın gerilim bir şey mi! diyorum ;-))

Don Box amcamız ise bakın bakın C#’a da Lispvari özellikler geliyor, 3.0’dı, LINQ’ti filan diye beyanatlarda bulunmuş yoğun olarak: New drop of C# 3.0/LINQ ve Code and Data in C#.

Hayırlı uğurlu olsun, belki ben emekli olmadan C# 3.0 Beta’dan RC’ye, oradan da tam ve stabil sürüme geçer, belki sözdizim biraz daha esnek kılınır. Güçlü fikirlerin güçlü olduğunu kabul etmek ve pek matah olmayan, zorlama bir sözdizim ile uygulamak bile bir şeydir 😉 Bilgisayar endüstrisi tekerleği yeniden keşfetmeye devam ediyor.

irc.freenode.net sunucusundaki #fazlamesai kanalında aniden “matris üçgenselleştirme, simetrikleştirme”, “hesaplamalı geometri”, Maxima, Octave, Kolmogorov karmaşıklığı gibi şeyler görürseniz korkmayınız, çekinmeyiniz, rahat olunuz. Yanlış kanala gelmiş filan değilsiniz, postfix’in filanca parola şifreli kullanıcılarını qmail’in filanca yapısına aktaracak araç yok mu gibilerinden fani, gelip geçici şeylere dair sorularınızı sorup yanıt almaya devam edebilirsiniz (halbuki matematik öyle mi ya mirim, bir teoreme yama yapıldığı, ortalığa salındıktan sonra arkasının toplandığı ya da kullanımdan kalktığı görülmüş şey mi! ;-)) Yakında nesneye yönelik programlama prensiplerini devreye sokarak yeni alt-kanallar açmayı düşünüyoruz:


#fazlamesai-matematik : #fazlamesai {
  private string currentMathSubfield;
  private ISet currentMathResources;

  public string CurrentMathSubfield {
   get { return currentMathSubfield; }
   set { currentMathSubfield = value; }
  }
}

Neyse telaşa mahal yok, paniğe gerek yok. Metaforlar da kaza yapar bazen.

Biraz cl-wav-synth kurcalayıp, Lispti, müzikti derken sakinleşmekte fayda var 😉

cl-wav-synth de ne deyip linke tıklamaya üşenenler için:

“cl-wav-synth is a wav sample editor. It comes in two parts, the main library for manipulating wav files and a (Mc)CLIM interface with a full lisp listener, a sample pane editor, a spectrum pane editor and a song pane editor.”

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 15, 2006 in .NET, General, Lisp, Music, Programlama

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: