RSS

Tarih Tekerrürden İbaret Değildir: Tanenbaum vs. Linus (ya da Monolitik Canavar Mikroçekirgeye Karşı)

17 May

2006 yılındayız ve yaş ortalaması 30 (+/- 5) civarı olan, GNU/Linux ile iş güç yapan ve tarihçe ile ilgilenen insanlar Tanenbaum ile Linus arasındaki tartışmaları üzerinden 10 yılı aşkın süre geçmiş olsa da unutmamıştır herhalde.

Biri bize işletim sistemi nasıl tasarlanırı en güzel anlatan hocalardan, diğeri ise gezegendeki en yaygın açık kodlu özgür işletim sisteminin çekirdeğini 10 yılı aşkın süredir, yüzlerce programcıyı da yöneterek geliştiren kişi.

Biri yıllardır 10 tonluk kamyonu andıran monolitik çekirdeklerin yönetilebilirlik, stabilite, güvenilirlik ve mühendislik problemlerinden bahsediyor, çözümün mikroçekirdek mimarisinde yattığını söylüyor diğeri ise buna şiddetle karşı çıkıp pratik olarak iş güç yapacaksak monolitik ve kocaman bir çekirdek ile devam edeceğiz diyor.

Uzunca bir süredir bu detaylı teknik tartışmalar unutulmuştu. Konuyla sadece hard-core işletim sistemi araştırmacıları, akademisyenler filan ilgileniyordu.

Sonra… Sonra bir gün…

Önce Tanenbaum ve arkadaşlarının Can We Make Operating Systems Reliable and Secure? başlıklı bir makalesi IEEE Spectrum dergisinde yayınlandı. Ardından Linus’un buna zehir zemberek bir cevabı geldi. Mikroçekirdek mimarileri ve somut uygulamaları konusundaki uzmanlardan biri olan Jonathan Shapiro da Debunking Linus’s Latest şeklinde tartışmaya katıldı. Tabii Tanenbaum’un kendisi de bir karşı cevap vermekte ve mikroçekirdek uygulamaları konusunda okuyucuları bilgilendirmekte gecikmedi.

Bütün bu tartışmalarda belki de Tanenbaum’un %100 haklı olduğu ancak yeterince vurgulanmayan bir nokta şu: “Bir kıyaslama yapıp tercih yapmadan önce biraz bilgi ve deneyim sahibi olun, öne sürdüğümüz fikirlerin somut uygulamalarına bir göz atın.”

Yani mesela MINIX 3ü yükleyin, örnek uygulamaları çalıştırın, bir X grafik ortamına geçin, biraz kurcalayın. Dokümantasyondan ve ilgili Usenet grubundan faydalanın. Tanenbaum’un vurguladığı bir başka şey ise MINIX 3’ün eğitim amaçlı geliştirilmiş ilkel ve basit bir işletim sistemi olmadığı.

Buradaki monitör görüntülerine baktığımda heveslenmedim değil doğrusu 😉 Dikkatimi çeken bir başka şey ise MINIX 3’ün grafik ortamdaki haline ek olarak kullanılan monitörlerin markası oldu. Bu monitörleri kullanan kişilerin yoğun olarak kod geliştirdiğini düşündüğümde aklıma daha önce yine blogda IIYAMA monitörlerden bahsettiğim geldi.

Kıssadan hisse:

– Çekirdeği 4000 satır kadar tutan MINIX 3’ü incele.

– Programcılar için geliştirilmiş bir monitör almak için para biriktir.

Not: Mikroçekirdek konusu ile ilgili güzel bir slashdot yorumu.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on May 17, 2006 in General, Programlama

 

One response to “Tarih Tekerrürden İbaret Değildir: Tanenbaum vs. Linus (ya da Monolitik Canavar Mikroçekirgeye Karşı)

  1. okanakyuz

    June 21, 2010 at 08:27

    Kesinlikle linux is obsolute. Ben de bir miniksin 4600 satırının her birini seven biri olarak söyleyebilirim ki sağlam genişleyebilir yapı kesinlikle bu. (minix 3 4000 satırdan biraz uzun commentler var)

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: