RSS

Matematik, müzik, yapay zekâ, 1960lar, Kolmogorov, Turing Günleri ve Lee Morgan, 3. Avrupa Lisp Atölyesi ve Müzikoloji

20 May

Soğuk bir New York akşamı. Tarih 19 Şubat 1972. Slugs gece kulübüne gelen Helen More bir hayli sinirlidir. Kısa bir süre önce kavga ettiği sevgilisi Lee Morgan’a ateş püskürmeye hazırdır. Kalbi kırılmış öfkeli bir kadın tehlikeli kadındır. Elindeki tabancayı Morgan’a doğrultan Helen tereddüt etmeden tetiği çeker. Sahnedeki trompetçi yere yığılır, 33 yaşında hayata gözlerini yumar.

Caz tarihinin ve trompetin, hard bop‘ın en değerli ve önde gelen isimlerinden Lee Morgan 34 sene önce 33 yaşında işte bu şekilde mavi gezegeni terk eder. Kısa yolculuğuna pek çok şey sığdırmış, sadece Blue Note için bile 25 albüm kaydetmiştir.

Fonda az önce Search For a New Land‘den Melancholee çalıyordu. Biraz sonra ise meşhur albümlerinden bir başkası olan The Sidewinder başlayacak. 1960ların ilk yarısından iki başyapıt…

Lee Morgan gibi üstadlar 1960 ile başlayan döneme yepyeni bir soluk getirmekle uğraşadursunlar başka dünyaların insanları, Rus ve ABDli matematikçiler, bilgisayar bilimciler algoritmik bilgi teorisini kurmak ile meşguldüler. Kolmogorov, Chaitin ve Solomonoff gibi isimlerin çalışmaları ile nüveleri atılan bu araştırma alanı süreç içinde rastlantı ve tesadüf nedir gibi sorular, veri sıkıştırma ve sıkıştırılamayan karakter dizileri, istatistik, olasılık, makina öğrenmesi vb. pek çok alan ile bağlantı kuracaktı.

Algoritmik bilgi kuramının temel kavramlarından biri olan Kolmogorov karmaşıklığı maddesini çevirmeyi az önce bitirdim. Şimdi biraz cila çekip parlatmak, pürüzleri törpülemek ve tabii teknik kontrolden geçirmek lazım (gizli mesaj: boş durmayın siz de bir el atın eğer matematikten, bilgisayar bilimlerinden ve Türk dilinden anlıyorsanız ;-)).

Alanın kurucularından ve efsane isimlerden Ray Solomonoff, beşincisi düzenlenen Turing Günleri etkinliğinde üç gün boyunca (29, 30 ve 31 Mayıs) akşam 5’ten itibaren algoritmik bilgi kuramına dair bir “crash course” verecekmiş:

Crash Course by Prof. Ray Solomonoff
1- What is Algorithmic Probability? – Definitions, Properties
2- Some General Applications
3- Application to Artificial Intelligence

Sevgili kardeşim Ergin’in matematikçi Abel‘den aktardığı gibi: “Study the masters, and not the pupils.” (Öğrencilerini değil ustaları çalışın.)

İstanbul’da bunlar olurken bir grup utanmaz arlanmaz Lispçi de sanki ECLM yetmezmiş gibi kalkmış 3rd European Lisp Workshop düzenliyormuş ve şu tür sunumlar olacakmış:

– Agent-based framework to simulate metabolic processes
– Beating C in Scientific Computing Applications
– Lisp tools for musicology
– Naturalising Foreign Libraries
– Simulation of Quantum Computations in Lisp (Brecht Desmet, Pascal Costanza, Theo D’Hondt)
– LISP Hardware revisited

Özellikle son madde epey dikkat çekici:

The Breakout group “Reclaim the Hardware Design Space!” on the 3rd European Lisp Workshop is about creating hardware that is suited to dynamic programming languages in general, and LISP in particular. We will be investigating current hardware technologies to find out what they have to offer for systems that are dynamic from the ground up.

The breakout group is meant to provide a meeting point for researchers and practitioners working on hardware implementation techniques for dynamic languages. To participate, you should know something about the implementation of dynamic languages, about hardware, or both. You are not required to actually have created a LISP machine yourself, but you should be aware of some of the associated issues in order to take part in the discussion.

Some of the topics of interest are:

* Implementation of LISP-friendly CPUs in hardware
* Hardware assisted garbage collection
* Self-Synthesis and Hardware/Software Co-Design
* LISP based ASLs for hardware description and synthesis
* Techniques for CPU implementation on FPGAs
* Reengineering ancient CPUs in software or hardware

We hope that the breakout group will help in advancing dynamic hardware and provide for a place for researchers and practitioners to work together.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 20, 2006 in General, Lisp, Music, Programlama

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: