RSS

Çocuklara Bilgisayar Projesi İtalya Yolcusu

24 May

Çocuklara Bilgisayar projesi, Haziran ayında İtalya’da, Como’da düzenlenecek olan The Second International Conference on Open Source Systems konferansındaki tOSSad OSS2006 Workshop etkinliğinde “Computers for Kids: More Than a Simple Recycling Operation” başlığı ile yazdığımız bir makale ve sunumla tanıtılacak.

Kendi adıma, uluslararası bir platformda tanıtılmasının ve diğer etkinlik katılımcılarından geribesleme alınmasının proje açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu arada, PUSULA Günlüğü‘nün Sivil Toplum bölümünde de projeden bahsedilmiş, sevindirici gelişmelerden biri daha.

Projeye gönüllü destek verenlerin sayesinde yine Haziran ayının ilk haftasında bireysel bilgisayar dergisi olsun, yöneticilere hitap eden sektörel bilgisayar dergileri olsun, diğer popüler dergiler ve ulusal gazetelerde ciddi bir tanıtım kampanyasının da gerçekleşmesi ile bilgisayar bağışlarının artmasını bekliyoruz.

Şu anda genellikle bireysel bağış talepleri geliyor. Proje gönüllülerinin bireysel imkanları ile taşıma ve lojistik imkanlarını seferber etmeye çalışıyoruz. Haziran’daki tanıtım faaliyetlerinden sonra belki bir kargo şirketi sponsorluğu imkanı olabilir. Kasımpaşa’daki geri dönüşüm merkezi bağışlanan ikinci el bilgisayarlara ev sahipliği yaparken bir yandan da teknik altyapıya yönelik çalışmalar tamamlanıyor. Kurulum süreçleri esnasında her türlü Internet bağlantısı için merkezde artık ADSL altyapısı hizmete hazır ve test edilmiş durumda.

Henüz kurumsal bağış gerçekleşmedi. Yani ne herhangi bir banka, ne herhangi bir üniversite ne de büyük holdinglerimizden, şirketlerimizden ya da sivil toplum kuruluşlarımızdan biri çıkıp da “gelin bakın burada çalışan ama artık yavaş kalan, yenileyeceğimiz PCler var, alın bunları, sizin projede bir işe yarasınlar, çocukların evlerine girsinler,” demedi.

Niyet ile eylem arasındaki gerilim bir kez daha su yüzüne çıkıyor bu gibi durumlarda, “ne var ki canım, hallederiz, bak filanca yerde…” ile başlayan olumlu sinyaller kısa sürede sönümleniveriyor bazen.

Projenin bitmesine yaklaşık 4 aylık bir süre var. Şimdilik beklediğimiz tempoda ve koşullarda gelişiyor. Yaz aylarının getirebileceği rehavet riskine rağmen yine de durumun kötü bir sürprizle karşılaşmaksızın iyiye doğru gideceğini tahmin ediyoruz mevcut deneyimlerimize dayanarak.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on May 24, 2006 in General

 

One response to “Çocuklara Bilgisayar Projesi İtalya Yolcusu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: