RSS

Oyun Teorisi gerçek hayatta ne işer yarar? King Curtis; tOSSad ve Çocuklara Bilgisayar Projesi; International Lisp Conference 2007 ve Avrupa Lisp Konferansı '08 @ İstanbul

02 Jun

7 Şubat 1934 tarihinde dünyaya gelen Curtis Ousley eğer “King Curtis” olarak anılıyorsa bunun bir sebebi var. Tüm zamanların en ateşli saksofon üstadlarından biri olan Curtis soul, rock ve caz dünyasını 40 yaşını geçmeden terk etti ama ardından dinleyenlerin kanını kaynatıp fokurdatacak pek çok kayıt bıraktı.

“Böyle çalsın sabaha dek dinleyeyim” cümlesini bana kurduran birkaç güzel adamdan biri olan King Curtis, sevgili kardeşim, ailenin biricik tenor ve alto saksofoncusu Ergin sayesinde gündemime girdi. Yaklaşık bir haftadır nerede ise “The Best of King Curtis” ve “Soul Meeting” albümleri itina ile kulağımın pasını alıyor 😉

Üstad King Curtis, 1950lerde ve 60larda insanlık kültürüne en mavi, en ruhani, en kıpır kıpır müziklerini armağan etmek ile meşgul iken “orada bir yerde” bir grup “zeki adam” da Oyun Teorisi denen bir matematik alanında kafa patlatmakla meşguldü. (Not: 50ler, 60lar ve 70lerdeki entelektüel hareketliliğin yankıları dalga dalga 21. yüzyıla bile ulaşıyor ve düşüncelerimizi şekillendiriyor. Özellikle ABD ve Avrupa bölgesindeki bu dönemsel hareketliliğin tek sebebi savaş sonrası iyimserlik ve atılım hissiyatı olabilir mi, ya da sadece soğuk savaş, iki büyük kampın rekabeti, vs. ile açıklanabilir mi?)

Günümüzde ekonomistler bu konu ile uğraşadursun biz sorulması elzem olan, hiçbir üniversite ve lise hocasının kaçamayacağı esas soruya geçelim:

Oyun Teorisi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Kıvılcım birkaç gün önce FastCompany’de çıkmış You Got Game Theory! makalesinin adresini eğlenceli yorumlarla birlikte gönderince hemen gidip okudum.

Makale kısaca Oyun Teorisi denen alanın “gerçek hayatta ne işimize yaradığı” sorusunu soruyor, bazı ekonomi profesörlerinin de cevapları ışığında “bakın hiçbir şirket kullanmıyor bunu” diyor.

Bir an ekonomi profesörü olmadığıma şükrettim. Yazıyı okuyan fizikçiler, matematikçiler, nörologlar, felsefeciler ve karşılaştırmalı edebiyat uzmanları da herhalde “neyse, bu sefer de yırttık” demişlerdir 😉

Pek vakıf olmadığım bir konu için bir bilene hatta birkaçına danışayım, biraz bilgi sahibi olayım dedim. Sağolsun ilk cevap verenlerden biri de Remzi Sanver hoca oldu. Hemen uzun ve detaylı bir cevaba, tartışmaya girişmek yerine bana çok güzel bir makale önerdi: Dilemmas of An Economic Theorist. Makalenin yazarı, oyun teorisi konusunda çalışan ekonomistlerden biri olan Ariel Rubinstein. Yazı kendi alanına hakim ve sağduyulu bir araştırmacının samimi sorularını ve çok güzel cevaplarını içeriyor. Sosyal bilimlere dışarıdan bakan insanların okuması gereken türden bir yazı ve şu bölümler belki de en çok aklımda kalanlar:

… I never imagined that bargaining theory would make me a better bargainer. When people approached me later in life for advice in negotiating the purchase of an apartment or to join a team planning strategy for political negotiations, I declined. I told them that as an economic theorist I had nothing to contribute. I did not say that I lacked common sense or life experience which might be useful in such negotiations, but rather that my professional knowledge was of no use in these matters. This response was sufficient to deter them. Decision makers are usually looking for professional advice, rather than advice based on common sense. They believe, and perhaps rightly so, that they have at least as much common sense as assertive professional economists.

As in the case of fables, absurd conclusions reveal contexts in which the model produces unreasonable results but this may not necessarily make the model uninteresting.

As in the case of fables, models in economic theory are derived from observations of the real world but are not meant to be testable.

As in the case of fables, models have limited scope.

As in the case of a good fable, a good model can have an enormous influence on the real world, not by providing advice or by predicting the future, but rather by influencing culture.

Bu bağlamda belki gelecek hafta Türkiye’ye gelip bir konuşma yapacak olan Thomas Schelling‘i ve onun çalışmaları üzerine konuşma yapacak olanları dinlemekte, takip etmekte fayda var çünkü Schelling de tıpkı Rubinstein gibi Oyun Teorisi üzerinde çalışan ve bu konuda otorite kabul edilen ekonomistlerden biri.

Bir anda gündemime ekonomi bilimi girince, vakti zamanında bilişsel psikoloji derslerinde epey gördüğüm ve ekonomistlerin de göndermede bulundukları Kahneman‘ı da anmamak olmaz herhalde. Belki de Sanver’in Bilgi İşleyen Makine Olarak Beyin – 3 konferansında da belirttiği belki de 21. yüzyılda ekonomi biraz da nöroekonomi anlamına gelecek.

Bu arada tOSSad (towards Open Source Software adoption and dissemination) tarafından düzenlenen tOSSad 2006 bildiri kitabının taslak hali de Internet’ten indirilebilir halde kamuya açılmış. Çocuklara Bilgisayar Projesi ile ilgili olarak yazdığımız Computers for Kids: More Than a Simple Recycling Operation başlıklı makale de bildiri kitabında hak ettiği yeri almış durumda.

Konu konferanslardan açılmışken gelecek seneki International Lisp Conference etkinliğinin İngiltere, Cambridge’de düzenleneceğini not düşmekte fayda var. Bu önemli çünkü bundan sonraki sene planlanması beklenen en büyük Lisp etkinliği olan ECLM’nin (European Common Lisp Conference) 2008 yılı adresi büyük ihtimalle İstanbul olacak. İhtimali güçlendirmek için şimdiden gerekli çalışmalara başlamakta fayda var.

Yaz sıcakları artarken giyime kuşama bir dönüp bakmak, belki de tişört portföyünü biraz genişletmek lazım. Sıcak havalarda siyah renk pek akıl kârı olmamakla birlikte en azından görece serin, güneş görmeyen bir ortamda ve özellikle bilgisayar başında oturmuş bir şeyler okurken bu tür ThinkGeek tişörtleri giymek zevkli ve rahatlatıcı olabilir. Ne de olsa bazen bir tişört binlerce kelimeye bedeldir.

Son söz: Bilim ve Teknik Haziran 2006++;

Advertisements
 
 

One response to “Oyun Teorisi gerçek hayatta ne işer yarar? King Curtis; tOSSad ve Çocuklara Bilgisayar Projesi; International Lisp Conference 2007 ve Avrupa Lisp Konferansı '08 @ İstanbul

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: