RSS

Biten kitaplar: Bir ekonomi eksikti! :)

09 Jun

Kıvılcım‘ın bir e-postası üzerine bir anda gündemime bomba gibi düşen ekonomi bilimi, oyun teorisi ve Rubinstein mevzusuna dair daha önce yazmıştım. 🙂

Birkaç gün önce Boğaziçi’ndeki kitapçıda rafları gezerken TÜBA tarafından çıkarılmış konferans kitaplarının arasında aynı Rubinstein’in, daha önce bahsettiğim konuşma metninde göndermede bulunduğu An Introduction to the Jungle Economy başlıklı kısa derslerinin Türkçe çevirisini görünce (Vahşi Ormanda Denge) almakta bir an bile tereddüt etmedim. (Tabii Libet’e göre en az bir yarım saniye geçmiştir ben alma kararının farkına varana dek o ayrı ;-))

Tanıtım sayfasına göre:

Prof. Rubinstein konferansında, ekonomiye iki farklı giriş dersine esas teşkil eden iki farklı modeli açıklamış; vahşi orman ve serbest piyasa koşullarında geçerli olan ekonomik / toplumsal mekanizmaların arkasındaki mantığa işaret etmiştir.

Rubinstein şimdiye dek okuduğum en eğlenceli ekonomi bilimi metinlerinden birini yazmış. Vahşi Orman Ekonomisi ile Pazar Ekonomisi isimli iki ekonomik “modeli” çok benzer bir şablonla anlatan ve kısa ispatlar sunan Rubinstein derslerin sonunda tek bir soru soruyor. Tek bir çarpıcı soru. Birbirine benzer bu iki model üstüne derin derin düşünmeye sevk edecek bir soru.

Aynı seriden okuduğum diğer kitap ise Korkut Boratav‘ın Türk Ekonomisinin Son Durumu başlıklı TÜBA konferansının metni. Bu kısa konuşmada Boratav, dinleyiciler arasında ekonomistlerin dışında da insanlar olabileceğini göz önünde bulundurarak gayet sade ve açıklayıcı bir dille Türkiye’nin son 20 yılına, nerede, neden problem yaşadığımıza dair çok güzel açılımlar getirmiş.

Şimdi sırada yine aynı TÜBA serisinden Kemal Kurdaş’ın konuşmasını içeren Türkiye Ekonomisindeki Çöküş ve Geleceğe Bir Bakış Bölüm I ve Bölüm II var. Biraz göz attım, zehir zemberek, keskin eleştirilerle dolu, işi bilen bir uzmanın söyleyeceği türden ifadeler gördüm.

Konu ekonomiden açılmışken, birkaç hafta önce Neşe Düzel’in Afa Boran ile bir röportajını okumuştum, bunu paylaştığım ve ekonomiden anlamadığını (!) söyleyen bir tanıdığım bana 19 Temmuz 2005 tarihinde yani yaklaşık 1 sene önce yazdıklarını hatırlattı:

ABD merkez bankası para pompalıyor ve bizde eskiden yapıldığı gibi banknot matbaasını çalıştırıp maaş ödeyerek degil ‘açık piyasa işlemleri’ ile faiz tutturuncaya kadar ekonomiye para basarak yapıyor. Fazla para ilk girdiği finans piyasalarını şişiriyor. Şimdi de değisik şekilde var bu, sana da “aman sana borc verelim ev al” spam e-postaları geliyordur mesela, paranın gideceği yer kalmadı artık o piyasalarda, önlerine gelene borç verip ev sahibi yapıyorlar. Burada da devlet kağıdı bilmemne alarak kur indirdi o paralar (FED faizleri cesaret edip %5-%6’ya çekerse görürüz kur kaç faiz kaç dünya kaç bucak diye). Ama ben bilmiyorum bu işleri, sakın ciddiye alıp inanma.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on June 9, 2006 in Ekonomi-Politik, General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: