RSS

GO oynamak, kütüphaneler ve bilgiyi paylaşmak üstüne

29 Jul

Geçenlerde benim blogu takip edenlerden biri e-posta yollayıp GO oyunu ile ilgili bir şeyler sordu. Ona bir şeyler yazdıktan sonra Internet vasıtası ile iletişim kurduğum başka bir arkadaşıma da Türkiye GO Oyuncuları Derneğinin web sitesini gösterdikten bir süre sonra aramızda şöyle bir diyalog geçti:

– Güzel bir oyuna benziyor.
– Öyledir.
– Ama birinin öğretmesi lazım.
– E başlayalım o zaman.
– E güzel, nasıl?
– Internet GO Server, IGS client…
– Tamam çektim, dur bir üyelik işini halledeyim… haydi…

Uzun zamandır birine GO öğretmemiştim ve sanırım Internet üzerinden öğretmeyi de ilk kez gerçekleştiriyordum.

Birkaç akşam Internet GO Server üzerinden oynadık ve temel kuralları çalıştık. Bir yandan Jimmy Smith dinleyip bir yandan GO oynamak güzelmiş 😉 (Jimmy Smith ile ilgili olarak bakınız: [1], [2], [3].) Aklıma yıllar önce güneşli bir yaz zamanı Kıvılcım ile çok güzel bir mekanın bahçesinde oynayışımız geldi.

Son günlerin bir başka olayı ise IRC’de #fazlamesai kanalında muhabbet ettiğimiz genç bir arkadaşımızın, bir lise öğrencisinin Bilgi Üniversitesi‘ne gelişi idi. Bu aralar A New Kind of Science okuyan, Python ve Scheme ile uğraşan bu genç dostun geliş amacı Bilgi Üniversitesi’nin kütüphanesini ziyaret etmek ve oradaki bilgisayar kitaplarını incelemekti. Kendisine kütüphaneye dek eşlik edip biraz ortalığı tanıttıktan sonra ofisime döndüm ve akşam vakti kütüphaneden aldım. Gözlerindeki pırıltıyı ve sözlerini hiç unutmayacağım: “Burası uzun zamandır geldiğim en güzel yerlerden biri, kararım artık kesin, üniversiteye gittiğimde matematik ya da bilgisayar bilimleri okuyacağım.”

Bilgiyi paylaşmaya devam. Her şeye rağmen.

Not: Mezun olduğum İTÜ’nün kütüphanesine ya da okumakta olduğum Boğaziçi’nin kütüphanesine o arkadaşı sokmam epey zor olurdu. Ne de olsa daha köklü, kurumsal (!) üniversiteler, öyle yol geçen hanı mı o kütüphaneler, her önüne gelen girse elini kolunu sallaya, nice olur halimiz, değil mi ama!

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 29, 2006 in General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: