RSS

Perl 6 Meta Object Protocol (Perl MOP)

03 Sep

“The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man.”

George Bernard Shaw

Perl camiası bir kez daha sıkı adamları bünyesinde barındırdığını gösteriyor. Perl 6’yı geliştiren ekip The Perl 6 Meta Object Protocol çalışmasına başlamış. Temel başvuru kaynağı tabii ki The Art of the Metaobject Protocol. Common Lisp’in gelişmiş programlama teknikleri bakımından diğer dillere hala feyz veriyor olduğunu görüyoruz (Java’daki “reflection” mantalitesi ile Common Lisp arasındaki farklara değinen bir sohbeti burada okumak mümkün.)

Lisp’ten feyz alan dillerden bir diğeri de Java. Nihayet yeni Java sürümlerinde closure desteği geliyor (konuyu anlamak için Martin Fowler’ın örneklerine bakılabilir). Tabii Java camiasındaki herkes bunu pek hoş karşılamıyor. Ne kadar açık ve ileri fikirli (!) programcıların bulunduğunu görmek için bu tür yazılara bir göz atmak yeterli 😉 “Çalışıyorsa düzeltme” (if it ain’t broke, don’t fix it!) şeklindeki evrensel “mühendislik” prensibini tekrar iş başında görmek mümkün. Neyse ki bilgisayar dünyası sadece böyle tutucu düşünce kalıplarından ibaret değil de arada sırada bazı gerçek yenilikleri görmek mümkün oluyor. Guy L. Steele, Jr. Java camiasının bu tepkilerine bakıp kıs kıs gülüyor mudur yoksa başını mı kaşıyordur merak ediyorum bazen. (Ya da belki bunları boşverip Fortress‘i geliştirmeye devam ediyordur.)

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on September 3, 2006 in General, Programlama

 

One response to “Perl 6 Meta Object Protocol (Perl MOP)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: