RSS

20 yıl öncesinden bir roman: Koku

11 Sep

Geçenlerde bir forumda Patrick Süskind‘in “Koku“su ile ilgili bir tartışma gördüm, uzun zamandır içimde kalan bir iki şeyi yazdım, buraya da not düşeyim:

Aslında Süskind’in “Koku”su kokularla ilgili değil. Her ne kadar romanı olduğu gibi algılamak ve görsellik ile ses dünyasının epey altında kabul edilen ama çok önemli olan bir duyu ile bağlantılı okuyup farklı denizlere yelken açmak mümkün olsa da romanın asıl önemi şu: Bu roman, belli bir konuda aşırı uzmanlaşmış ve bu konuda herkesten öteye gitmiş bir uzmanın kendisini bir türlü anlayamayan “diğerleri” ile olan iletişimi daha doğrusu iletişimsizliği üstüne bir roman.

Bir konuda o kadar uzmanlaşırsanız, mesela matematik ya da müzik, tıpkı romandaki karakter gibi artık “görmeye” başlarsınız. Diğerleri sizin için artık çok duyarsız, cahil ve sıradandır. Onlar göremez. Siz ise nerede ise ellerinizle tutacakmışçasına görürsünüz, izleri ve ipuçlarını takip eder, uzmanlık alanınızdaki şeyleri evirip çevirirsiniz. Sizin kadar usta olmayanların sizi anlaması pek mümkün değildir. Hatta bunun da ötesinden size kötü gözle bakmaları ve dışlamaları muhtemeldir. Bu kadar büyük bir güce sahipseniz artık ahlak anlayışınız ve değer sisteminiz de ona göre şekillenebilir. Diğer insanlara göre epey “kötü” olabilirsiniz yani. Bu bir ahlak meselesi midir yoksa empati mi? Zor bir soru. Belki de her ikisi.

Büyük bir yetenek ve deha hem bir hediyedir hem de bir lanet olabilir. Tıpkı “Koku”da olduğu gibi.

Kokuyu çıkarın yerine istediğinizi koyun. Bazı insanlar bazı bilgi alanlarını hepimizden fersah fersah daha ötede algılıyorlar. Bunun daha uzunca bir süre probleme yol açması kaçınılmaz ta ki biz beynin ve insan zihninin sırlarının büyük kısmını keşfedene dek.

Tabii burada uzmanlık ile kast edilen şeyin bir konu hakkında 5-10 yıl yoğun çalışma ile elde edilen sonucun biraz daha ötesinde, büyük bir deha ile birleşen çok derin algılama kabiliyeti olduğunu belirtmekte fayda var.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 11, 2006 in General, Literature

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: