RSS

Play Misty For Me – Clint Eastwood ve Müzik

25 Sep

bird

Clint Eastwood çoğu kişi için kovboy, yalnız çalışan polis, dedektif, sert adam gibi imgelerle özdeştir. Oysa Eastwood’un hem kişisel hem de sanat hayatındaki en önemli şeylerden biri de cazdır.

“Kirli Harry”, “batının az konuşan sert kovboyu” aynı zamanda iyi bir caz piyanistidir ve müziğe karşı bu tutkusu yönettiği filmlerin bazısında temel motif olarak ortaya çıkmaktadır. Eastwood’un ilk yönetmenlik denemesi olan 1971 tarihli “Play Misty For Me” bir caz DJinin başından geçen gergin ve korkunç hikayeyi anlatırken müzikle ve edebiyatla olan bağlantı hiç kopmaz, akışın bir parçası olur daima. Erroll Garner‘ın en güzel baladlarından biri olan “Misty”yi belki de bu filmden sonra biraz farklı bir ruh hali ile dinlememek mümkün değildir. Meraklısı bu filmi araştırırken mükemmel bir performans sergileyen (tabiri caizse damardan psikopata bağlayan ;-)) başrol oyuncularından Jessica Walter‘ın Arrested Development‘ın sinir bozucu büyükannesi olduğunu görüp şaşırabilir (ya da belki hiç şaşırmaz).

Eastwood, 17 yıl sonra 1988’de çevirdiği ve tüm zamanların en büyük müzisyenlerinden biri olan Charlie “Bird” Parker’a bir saygı duruşu niteliğindeki Bird ile bir kez daha büyük caz kültürüne karşı gönül borcunu ödemeye çalışacak ve bu müzikal dehanın kitlelerce tanınmasına katkıda bulunacaktır.

Yaşlı kovboy hala çalışmaya, üretmeye ve paylaşmaya devam ediyor. Fonda geçmişten ve bugünden caz tınıları olduğu halde, sert bakışları ve o hırıltılı karizmatik sesi ile hikayeler anlatıyor.

Haftanın müzik tavsiyeleri: Robben Ford, Rudy Rotta ve Steely Dan.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on September 25, 2006 in Cinema, General, Music

 

One response to “Play Misty For Me – Clint Eastwood ve Müzik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: