RSS

Kitaplar, filmler, müzikler, kişisel notlar: bağlantılar

02 Oct

Her şey her şeyle bağlantılı mıdır? Neden bağlantılıyız? Kimlerle bağlantılıyız? Bazı insanlar neden daha çok insanla bağlantı halindedir? Elektrik hatları, havayolları, hücredeki protein reaksiyonları, sinir ağları, web sayfaları okyanusu ve insanların ilişki şebekeleri benzer kurallara tabi midir? İyi edebiyat, sıkı felsefe ve Borgesvari muhabbetlerin ötesinde geçip biraz matematik, fizik ve sosyal analiz için okunabilecek, popüler bilim dili ile yazılmış bir kitaba dair birkaç not (işin sıkıcı ve bilimsel kısmı için kitabın kendisinden ziyade sondaki notları takip etmek gerekiyor, 80-20 kuralı burada da geçerli mi acaba?)

Albert-László Barabási‘nin LINKED kitabı ile ilgili birkaç anahtar sözcük, makale ve not:

Scale-free networks: A scale-free network is a specific kind of complex network that has attracted attention since many real-world networks fall into this category. In scale-free networks, some nodes act as “highly connected hubs” (high degree), although most nodes are of low degree. A scale-free network is a connected graph or network with the property that the number of links k originating from a given node exhibits a power law distribution [1, 2].

Power law: Power laws are observed in many subject areas, including physics, biology, geography, sociology, economics, and linguistics. Power laws are among the most frequent scaling laws that describe the scale invariance found in many natural phenomena [1, 2, 3].

Pareto distribution: The Pareto distribution, named after the Italian economist Vilfredo Pareto, is a power law probability distribution found in a large number of real-world situations. Outside the field of economics it is at times referred to as the Bradford distribution [1].

80-20 rule: The Pareto principle (also known as the 80-20 rule, the law of the vital few and the principle of factor sparsity) states that for many phenomena, 80% of the consequences stem from 20% of the causes. The idea has rule-of-thumb application in many places, but it is commonly misused. E.g., it is a misuse to state that a solution to a problem “fits the 80-20 rule” just because it fits 80% of the cases; it must be implied that this solution requires only 20% of the resources needed to solve all cases [1].

Topological robustness.

Birkaç makale:

1- Innovation Networks – A Simulation Approach.

2- Learning, network formation and coordination

3- The Evolution of Social and Economic Networks

4- Barabasi’nin sitesinden birkaç “social network” makalesi.

5- Modeling Opinion Flow in Humans Using Boids Algorithm & Social Network Analysis

Haftanın filmleri: Darkness. Yer yer yoğun bir Kubrick’in “Shining” etkisi. Farklı bir kurgu. Klişeleri kullanacakmış gibi yapıp kullanmama hali. Güzel bir müzik kullanımı. Gerilimin temposunda yer yer rahatsız edici dalgalanmalar mevcut olsa da bazı açılardan eli yüzü düzgün bir korku filmi. Sağlam ve şaşırtıcı birkaç diyalog, akıldan asla çıkmayacak türden. Bir de tabii Lena Olin faktörü var. Her yaşta izlemeye değer. The Masque of the Red Death. Nihayet bölük pörçük halde değil de baştan sonra tam olarak izleyebildim. Garip bir Edgar Allan Poe uyarlaması. Daha eski tarih odaklı Hollywood filmlerinin havası var ve sanki siyah beyaz çekilip de sonra renklendirilmiş gibi. Vincent Price’ı izlerken keşke böyle yüze ve bakışlara sahip biri hiç yaşlanmasaydı da daha çok korku filminde, yeni fimlerde de o hali ile oynasaydı diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Müzik: Lettuce. Özellikle de Outta Here albümleri. Sağlam, sert ve damardan “funk”. Tıpkı bu seneki Akbank Caz Festivalinde dinleyeceğimiz Lou Donaldson (featuring Dr. Lonnie Smith) konserinde olacağı gibi.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on October 2, 2006 in Cinema, CogSci, e-Learning, General, Music

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: