RSS

Bir Lisp toplantısının ardından (ya da Gödel, Escher ve Bach üstüne bir çeşitleme)

02 Nov

cs-lisp grubunca düzenlenen ve geçenlerde duyurusu yapılmış olan Enterprise Uygulamalarda Common Lisp Faktörü başlıklı toplantı belirlenen gün ve saatte gerçekleştirildi.

Bilgi Üniversitesi’nin eMBA yazılım geliştirme bölümünden programcıların ve bilgisayar bilimleri bölümünden araştırmacıların katıldığı toplantıda, VST ve CBÇ, kısa bir süre önce geliştirdikleri bir J2EE tabanlı projede kullandıkları önemli katmanlardan biri olan Hibernate’in getirdiği karmaşa ile başa çıkmak için ortaya koydukları Common Lisp tabanlı uygulamaları anlattılar. Basit bir uygulama ile işlenen düz metin tabanlı, .tbl dosyalarının s-exp‘ye dönüştürülmesi ve bundan Hibernate terimleri barındıran Java koduna dönüştürülmesi için geliştirilmiş SEXPML uygulamasından örnekler verildi.

Bu örnekler esnasındaki canlı tartışmada ele alınan konulardan biri de karmaşık kurumsal uygulamalar geliştirilirken uygulanabilecek yazılım geliştirme metodolojileri ve birbirlerine göre avantajlarıydı. Bu tür toplantılarda akademik dünyadan gelen insanlarla doğrudan ana ekseni profesyonel yazılım geliştirme olan dünyadan gelen insanların etkileşimleri sonucunda çıkan tartışmaların bir kez daha verimli olabileceğinin örneklerini görmek mümkün oldu.

Sunumun ana temalarından biri de bir alana (domain) dair bilgi, veri modellemesi yaparken burada ne kadar soyutlama yapılabileceği, nasıl bir dil kullanılabileceği ve bundan gerekli her tür somut kodun nasıl üretilebileceği idi. J2EE ve Hibernate özelinde çok daha sade bir dil kullanıp s-expression üzerinden gerekli dönüşümlerin yapılmasının gücünün iyi vurgulandığını düşünüyorum. Konuşmacılardan Can Burak’ın verdiği güzel ve çarpıcı bir örnek vardı: “Hangi formattaki temsil üzerinden diff almak ve sonuçları kıyaslamak daha kolay sizce?”. Cevabı örnekler üzerinden aşikar olan bir soru idi.

Konu veri modellemeye gelince, anlatılacak diğer şeye sıra geldi: GENMOD. Bu sistem bağlamında SEXPML’den faydalanılarak başka hiçbir bağımlılık olmaksızın nasıl veri modelleri tanımlanabileceği ve bunlardan nasıl değişik çıktılar üretilebileceği üzerinden duruldu ki gerçekleştirilen demolardan birinde Graphviz çıktısı alınabiliyordu ve buradan kolayca UML diyagramlarına geçiş yapılabileceği fikri gündemde idi.

Tüm bunlar olurken fark ettiğim şeylerden biri de aslında aşikar olan bir yazılım kalite artırma yönteminin canlı uygulaması idi. Toplantı odasındaki bir grup programcı projeksiyon perdesi üzerinden yazılmış kodları inceler ve bazı kısımlarının parça parça çalıştırılmasını talep ederken (Common Lisp + Emacs + SLIME sağolsun) bazı teknik yorumlar geldi ve koddaki bazı noktalarla ilgili ne tür iyileştirmeler ya da deyimsel kalıplar kullanılabileceği üzerine tartışmalar yaşandı.

2 saate yakın süren ve yoğun etkileşim barındıran toplantının sonlarına doğru XML yerine s-exp kullanmanın avantajları, en genel anlamda XML benzeri veri temsil yöntemi olarak neden s-exp kullanılmasın ki sorusunun açılımları ele alındı. Tabii bir diğer hararetli konu da 1-4 Nisan 2007 tarihleri arasında Cambridge’de düzenlenecek olan International Lisp Conference 2007 idi. Bu tempoda çalışılır ise Türkiye’den en az bir makale gidebilir gibi görünüyor şu anda (bu arada eğer 5-6 ay öncesinden rezervasyon yapılırsa İngiltere’ye 20£-30£ gibi komik rakamlara uçak ile gidilebileceğini öğrendim, şaşkınlığımı cehaletime verin dedim 😉

Toplantı notları ile ilgili detaylar cs-lisp e-posta listesinden takip edilebilir.

Sonraki olası toplantı konuları arasında algoritmik müzik besteleme, müzik analizi ve doğal dil işleme alanlarında Common Lisp kullanımı mevcut. Tabii bu arada başka sunum fikri olanların da önerileri hararetle bekleniyor.

Not: Günün hararetli cs-lisp tartışma konusu: MU Bulmacası (GEB)

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on November 2, 2006 in General, Lisp, Programlama

 

One response to “Bir Lisp toplantısının ardından (ya da Gödel, Escher ve Bach üstüne bir çeşitleme)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: