RSS

Bir Lisp toplantısının ardından: Tonal müzik, atonal müzik, müzik analizi ve Lisp

15 Nov

cs-lisp grubunca düzenlenen Ruhan İkeda ile Müzik ve Lisp Üstüne başlıklı toplantımız belirtilen yer ve zamanda gerçekleştirildi.

Toplantıya Bilgi Üniversitesi’nden ve dışarıdan gelen yazılım geliştiriciler, matematikçiler ve bilgisayarlı müzikle uğraşan müzisyenler katıldı.

Bilgi Üniversitesi’nde Linux ve Müzik dersini de veren Ruhan İkeda bir bilgisayarcı bakış açısı ile müzik analizi konusunu ele aldığı konuşmasında öncelikle tonal müzik ve atonal müzik ayrımı üzerinde durdu. Bu iki tür müzik arasındaki farkların bir kısmını belirttikten sonra matematikteki küme teorisinin müzik analizi için nasıl kullanılabileceğinin örneklerini verdi.

İkeda bu teorik girişten sonra bazı analiz araçlarının müzikteki “aralık” kavramı için nasıl kullanılabeceğini ve bunun için yazılmış bazı Lisp fonksiyonlarını gösterdi. Bazı atonal müzik parçalarını analiz etmek için geliştirmeye çalıştığı araçları daha önce C programlama dili ile de kodladığını ancak bu tür sembolik ve matematiksel veri işleme söz konusu olduğunda C programlama dilinin pek çok ayrıntı ile boğuşmayı gerektirdiğini oysa Lisp ile yazılım geliştirdiğinde bu tür şeylerle uğraşmak zorunda kalmadığını doğrudan müzikal yapılara ve aradaki ilişkilere, bunları işleyecek olan algoritmalara odaklanabildiğini belirtti.

Lisp ile geliştirilen Common Music ve Common Music Notation müzik analiz ve üretim sistemlerine de kısaca değinen İkeda, bu bağlamda ortaya konacak yazılımların ortak bir veri değiş tokuş dili olarak MusicXML kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Farklı alanlardan gelen insanların bulunduğu toplantı enteresan sorulara, kavramlara ve önerilere de tanıklık etti. Bazı müzik tarzlarında her notaya eşit ağırlık verilmesi, müzikal demokrasi, bunun uygulanması için piyano tuşlarının ısıtılıp müzisyenin farklı kısıt koşullara maruz bırakılması gibi fikirler havada uçuştu. 🙂 Ruhan İkeda’nın atonal müzikteki olası küme kombinasyonlarının çok daha geniş olması ve “yüzlerce yıl klasik müzik, popüler müzik, vb. müziklerde tonal ses uzayı denen çok dar bir alana sıkıştık oysa sonsuz müzik uzayında keşfedeceğimiz çok farklı altkümeler de var” gibi cümlelerle bu noktaya dikkatleri çekmesi güzeldi.

Şimdi sırada bir sonraki toplantı için gerekli organizasyonun hazırlıkları var…

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on November 15, 2006 in General, Lisp, Music, Programlama

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: