RSS

Emre'nin penceresinden Lisp dünyasının bu haftaki durumu

03 Dec

Bazen bazı şeylerden çok fantastik şekilde haberdar oluyorum. Bu Pazar günü de benzer şey oldu. Örneğimiz bir öğleden sonra irc.freenode.net‘teki #lisp kanalında geçmektedir:

[15:47:31]<xach> fz: hello!
[15:47:45]<xach> fz: what kind of website is bildirgec.org?
.
.
.
[17:04:50]<xach> FZ: they linked to my lisp-powered web toy.

Böylece çılgın Common Lispçi Xach Beane’nin son oyuncağından haberdar olmuş oldum. Konuyla ilgili günlük girdisi buradan takip edilebilir. Ana sitede görüntüyü ImageShack’e kolayca yollama seçeneği de var (şu anda oradan kaydettiğim “animated” GIF’in benim blog içinde neden biraz daha kötü göründüğünü ise çözebilmiş değilim henüz).

Tabii son zamanların esas Lisp haberi SBCL yani Steel Bank Common Lisp nihayet 1.0 sürümünü çıkarmış olması. SBCL, açık kodlu özgür yazılım kategorisinde en kaliteli Common Lisp derleyicilerinden biri. Konuyla ilgili açıklama yapan geliştiricilerden biri olan Nikodemus Siivola, bundan böyle her zamanki dinamik temposu ile geliştirilmeye devam edilecek olan SBCL derleyicisi ile ilgili olarak her türlü ticari desteğin Steel Bank Studio Ltd. tarafından verileceğini ve ticari projelerin de yine aynı şirket tarafından yürütüleceğini belirtti. SBCL 1.0’ın çıkışı ile ilgili derin comp.lang.lisp tartışması ise buradan takip edilebilir.

Bu arada Türkçe konuşan Lispçilerin lak lak ettiği cs-lisp e-posta listesinde bu haftaki eğlenceli konulardan biri de meşhur Hanoi kulesi problemi ile ilgili idi [1, 2, 3].

cs-lisp demişken, listenin müdavimlerinden Alphan’ın da blogunda Emacs’a dair bir komiklik gördüm: Sen de mi Emacs? (aka “Emacs in strange places, again”)

Not: #fazlamesai ve fazlamesai.net’in müdavimlerinden, ekonomist, Lispist şahsiyet opheus da blog açmış: http://opheus.org/. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz! 🙂

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: