RSS

wman: man sayfalarınız diskte değil Internet'te

04 Dec

Vakti zamanında Feather Linux dağıtımı üzerine konuşurken “aaa, niye Internet üzerinden man sayfalarını çekip getiren böylece onları depolamaktan bizi kurtaran bir program olmasın, adı da niye wman olmasın ki?” demiştik Kıvılcımla birlikte ardından Recai Oktaş da fikri beğenmiş ve ilk uygulamalarımızı alıp biraz cilalayıp parlatmıştı [1, 2]

Görünen o ki aradan geçen süre içinde Recai Oktaş boş durmamış ve wman’ı geliştirmeye devam etmiş. Geçen gün aldığım bir e-postada yazdığına göre:

Yalnız küçük birkaç kusuru vardı… Malum bu betik eski haliyle “hardcoded” olarak sadece FreeBSD yansılarını kullanıyor (birinci kusur) ve o yansıda bulunan (ve FreeBSD olmayan) man sayfaları biraz eski kalıyor (ikinci kusur). Ben de oturup biraz değiştireyim dedim, ama galiba kodun o başlangıçtaki harika basitliğinden eser kalmadı. Bu da beklenen işlevsellik için ödenen bir bedel olsa gerek. Neyse, son halini hatasıyla sevabıyla ekte gönderiyorum.

wman -h ile kısa yardım alabilirsin. Betik ~/.wmanrc adında bir dosyayla basit yapılandırma da kabul ediyor. Bendeki ayar basitçe şöyle mesela:

————————————————————————-
DEFAULT_OS=openbsd
————————————————————————-

Bu dosyaya daha bir çok şey koyabiliyorsun (yeni yansılar eklemek gibi, fakat öntanımlı yansıları zaten çok çok değiştirdim), belgelemeye vaktim olmadı maalesef.

wman yazılımının en güncel halinin kaynak kodu şu adresten temin edilebilir: http://git.kirkambar.net/gitweb.cgi?p=bin.git;a=blob_plain;f=wman

Nerede ise 3 sene önce ortaya atılmış basit ama güzel bir fikrin gelişmeye devam ettiğini görmek çok sevindirici. Özellikle çok küçük yer kaplaması istenen GNU/Linux dağıtımlarının wman gibi bir yazılımın sunduğu nimetlerden faydalanabileceğini düşünüyor ve Recai Oktaş’ın da eline sağlık diyorum.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on December 4, 2006 in General, Linux, Programlama

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: