RSS

Visual Haskell .NET Çıktı – Microsoft ArGe ve Farklı Diller

12 Dec

Krasimir Angelov’un duyurusuna göre Visual
Studio.NET 2003 ve Visual Studio.NET 2005 ile tam entegre olarak çalışan Visual Haskell 0.2 sürümü çıktı.

Gördüğüm kadarı ile Microsoft, son birkaç yıldır farklı dillere epey destek veriyor. IronPython ve .NET için Ruby geliştiricilerini işe almanın yanısıra Haskell ve (OCaml tabanlı) F# gibi dilleri Microsoft bünyelerinde geliştirmeleri için çekirdek araştırmacıları, bilgisayarcıları bünyesinde çalıştırmaya devam ediyor.

Bu desteğin dostlar alışverişte görsün türünden bir destek olmadığı, düzenli olarak yeni sürümler yayınlanmasından ve çıkan her sürümün Visual Studio.NET geliştirme aracı ile tam entegre çalışma yolunda emin adımlarla ilerlemesinden belli.

Elbette .NET ortamının esas topları olan VB.NET ve C# pazar paylarını F#, Visual Haskell, IronPython, Ruby for .NET gibi araçlara kaptıracak değiller ama Microsoft’un bu alanlara yayılmak istemesi de önemli bir işaret diye düşünüyorum. Programcılar açısından sevindirici olan ise bu tür yüksek seviyeli ve GNU/Linux gibi diğer platformlarda isimlerini duyurmuş dillerin avantajlarının .NET ortamına da gelmesi. Bir tahminde bulunmak gerekirse, F#, Haskell, IronPython, vb. camialardan gelecek geri besleme sonucunda edinilecek deneyim bir şekilde C# ve VB ortamlarının geliştirilmesinde kullanılabilir. Bu da diller arasında bazı yakınsamalar olacak mı sorusunu gündeme getiriyor. Yüzeysel değil de daha derine, fikirlere ve arka plandaki tekniklere baktığımızda, belki de bir C# programcısı Haskell, F# ya da IronPython’daki bir yapıyı C# kılıfı ile kullanıyor olacak, getirdiği güçten memnun kalacak ama bu gücün kökenlerine dair bir bilgi sahibi olmayacak. Kısa bir süre öncesine dek Don Box gibi deneyimli ve sağlam bir Microsoftçunun, bir Lisp lehçesi olan Scheme‘den yoğun olarak bahsetmesi ve nasıl esinlendildiğini anlatması belki bu duruma dair bir örnek olarak gösterilebilir.

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: