RSS

Yeni yılın (muhtemelen) son girdisi… #freenode-newyears ve yeni bir bilimsel blog

31 Dec

irc.freenode.net adresindeki IRC sunucusunda bugün açılmış #freenode-newyears kanalında 72 milletten, tüm zaman dilimlerinden yüzlerce insan bir araya gelmiş yeni yılı kutluyor ve bir kısmı da karşılamaya hazırlanıyor.

Herkesin kendi dilinde nasıl yeni yıl yazdığını göstermek için de şöyle bir düzenek kurmuşlar 🙂

Bu arada Türkçe yazan bir bilim neferinin yeni yıldaki yeni blogunu da bu vesile ile selamlayalım: http://genotyping.wordpress.com/ Moleküler genetik uzmanı Doç. Dr. Filiz Gürel’in blogunun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Benim blog istatistiklerime baktığımda 1 yıl içinde şu noktadan şu noktaya gelmişim:

Ocak 2006‘daki 12393 ayrı ziyaretçi, 19636 (ziyaretçi sayısı), sunulan 57421 sayfa, 268154 hit ve 2.52 GB veriden sonra Aralık 2006‘ya gelene dek, şu an itibari ile bu yılın son ayında 26553 ayrı ziyaretçiye, 38726 (ziyaretçi sayısı), 86052 sayfayı, 469801 hit almak sureti 4.40 GB kadar veri olarak sunmuşuz. Yani ileriseviye.org‘un 1 yıllık artışı yaklaşık %50 civarı olmuş.

Bunda 2006 yılında yazmış olduğum 320 blog girdisinin ve bunlara farklı yerlerden referans verilmesinin payı yüksek olmuş gerek.

İşletim sistemleri ve yarayıcılarına bakıldığında ise 2006 yılı içinde ileriseviye.org’u ziyaret eden işletim sistemleri arasında %88.8′lik bir oran MS Windows ailesi yer alırken bunu GNU/Linux, BSD türevleri ve Apple takip etmiş. Tarayıcılar açısından ise Microsoft’un işletim sistemlerinde olduğu kadar üstünlüğü yok, şöyle ki gelen tarayıcıların %70 kadarı MS Internet Explorer iken %30‘luk bir oran ise Firefox ve Opera gibi MS rakipleri tarafından paylaşılmış durumda.

Blog dışındaki hayatta neler olmuş? Kısaca bilişsel bilimler programındaki tüm derslerimi vermişim ve tezimle ilgili deneylere dair başlama aşamasına gelmişim (ve etik kuruldan geçmek için dua etmeye başlamışım :)). Bunun dışında Eskişehir’deki uluslararası IODL konferansında çalıştığım İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin temsilen “online” eğitim üzerine bir makale sunmuşum ve ardından Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki bir doğal dil işleme projesine dahil olup destek vermeye ve Boğaziçi’ni ikinci kez uluslararası temsile çalışmışım (“deadline”!!!) ve halen çalışmaktayım. Bunların haricinde birkaç iyi adam ile birlikte toplumsal şebekeler, bunların modellenmesi, NetLogo ile ilgili simülasyonlar bağlamında bir çalışma başlatmışım.

Profesyonel olarak .NET 2.0, C#, VS.NET, Atlas.NET, Ajax.NET gibi teknolojilerin yanısıra Debian GNU/Linux, vb. alanlarında biraz daha bilgimi genişletmiş bir yandan da Common Lisp görgümü artırmaya çalışmışım somut projelerde kullanarak. Biraz Ruby ile ilgilenmiş, az buçuk Smalltalk ve Squeak’e bakmışım. İçgüdüsel olarak Perl kullanmışım. Bilgisayar ve müzik üstüne bazı sunumlar ve sonifikasyon üzerine bir çeviri yapmışım. MS tarafından geliştirilen ve OCAML benzeri F# dilini VS.NET ortamında kurup güzel, entegre bir platformda biraz kurcalamış, diğer yandan Haskell’e de göz kırpmaya başlamışım.

Hayatımda hiç yapmadığım kadar kısa sürede hiç okumadığım kadar çok bilimsel makale ve kitap okumuşum, edebiyata ve diğer alanlara yeterince vakit ayıramadığımı düşünüp biraz üzülmüşüm ve “ertelemek” kavramını irdelemişim.

Gerek bu blog vesilesiyle gerekse başka kanallardan yeni insanlarla tanışmışım, pek çok tartışmaya girmiş, karşımdakilerden bir şey öğrenmiş, kimi zaman tanıdıklarımı ve yeni tanıştıklarımı güzel şeyler yapmaya sevk etmişim.

Yaklaşık 5 saat sonra başlayacak sene içinde yüksek lisans tezimi başarı ile tamamlarsam, bir parçası olduğum diğer akademik projelerden alnımın akı ile çıkarsam, iş yaşamımda giriştiğimiz yeni projelere faydalı katkılarda bulunup ekip arkadaşlarımla gurur duyacağımız şeyleri ortaya çıkarabilirsem, kardeşim Ergin ile birlikte cazci.com‘un atılım yapmasına yol açabilirsem, 7. yılına giren FM’ye kaliteli şekilde katkıda bulunmaya ve insanlardan bir şeyler öğrenip onlara bir şeyler öğretmeye, yardımcı olmaya devam edebilirsem, benden iyisi, benden güzeli yok. 🙂

Yeni yılımız cümleten kutlu ve mutlu olsun. Dünyaya daha çok barış getirmek için daha çok eylem gerçekleştirebilmek ümidiyle…

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on December 31, 2006 in General

 

One response to “Yeni yılın (muhtemelen) son girdisi… #freenode-newyears ve yeni bir bilimsel blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: