RSS

… asıllı Türkiye vatandaşları olarak şimdi ne yapacağız diye düşünüyoruz…

20 Jan

Arnavut asıllı Türkiye vatandaşı olan Emre, Sırp asıllı Türkiye vatandaşı olan Enver ile bir konuda tartışırken Gürcü asıllı Türkiye vatandaşı olan Vildan da konuyla ilgili bir şeyler söyledi. Ardından Arnavut asıllı Türkiye vatandaşı Ergin, Ermeni asıllı Türkiye vatandaşları olan birkaç çocuk ile ilgili düşündüklerinden bahsetti. Laz asıllı Türk vatandaşı Nihat ve Kürt asıllı Türkiye vatandaşı Turgut da geçen gün birlikte gittikleri yeri ve gördüklerini anlattılar.

Neden sonra Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı Hrant’ın alçakça ve korkakça katledilmesi haberlerine ve görüntülerine baktılar. Ne diyeceklerini bilemediler.

– Memleket nere evlat?
– Türkiye’denim.
– Anan baban nereli?
– Türkiye.
– Yok yok, asıl deden ninen nereli, aslen nerelisiniz yani?
– Ah be hacı, aslı mı kalmış bu işin? Asıl insanlık nereli? Ugandalı mı yoksa Mardinli mi? Uşaklı mı yoksa Kürt mü yoksa İtalyan mı? Adam gibi adamlar müslüman mı yoksa ortodoks yahut Budist mi?
– Bilmem ki evlat ben sadece nerelisin onu öğrenmek istemiştim.
– Ah be hacı, şeytan taşlamaya gidenlere birer ayna versem ve taşı önce o aynaya atın! desem bilmem ne dersin. Belki bir gün aslımızı geçmişimizde değil de gelecekte arar mıyız, ne dersin?

Nereliyim ben? Ama daha da önemli bir soru var zihnimde: Çocuklarım ve torunlarım nereli olacak? Onlar kim olacak? Bir korku, azgınlık ve manyalık atmosferinde travmatik şekilde yetişmiş zavallılar mı yoksa dürüst, namuslu, aydınlık bir ortamda büyümüş, hayata, cana ve nefese her zaman sonuna kadar değer veren korkusuz yolcular mı?

Adam gibi adamların, kadın gibi kadınların, namuslu, tutkulu ve sevgi dolu insanların, ailelerin mekanı cennet olsun ama mümkünse ondan önce dünyaları cennet olsun. Memduh’un burada bahsettiği türden insanların azalsın, öyle olmayanlar çoğalsın.

Hatırla: 19 Ocak 2007 Cuma günü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, gazeteci, yazar, düşünür Hrant Dink, aldığı onca tehditten sonra kurşunlanarak öldürüldü. Türklüğe büyük hakaret edilmiş oldu. Türklerin ülkesi halen böyle alçaklıklara sahne olmaya devam ediyor ve utanç gittikçe büyüyor. Böyle bir ülkeye yol açılmasına izin vermiş olmanın özü olan hakaretten hepimize pay düşüyor.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 20, 2007 in General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: