RSS

Gündemimdekiler: filozof kedi, garip hackerlar, zapık hackerlar, genetik ilmi, Turbo C++ ve ölen tavuklar…

26 Jan

Felsefeci, matematikçi, yazılımcı ve yönetici dostumuz Memduh‘un pek bir entelektüel kedisi derin problemlerin çözümüne dalmış sağ tarafta görüldüğü gibi. Patisi böyle kalem tutan, mürekkep ve süt yalamış kediler oldukça bu garip memleket de müreffeh günlere adım adım ilereyecektir diye düşünüyorum.

Tabii tek güzellik bu değil, daha önce de bahsettiğimiz bir blog, ilim irfan yuvası olan S e q u e n c e s gelişmeye, bilgi ile dolup taşmaya ve yavaştan yorumları da ağırlamaya devam ediyor. Doç. Dr. Filiz Gürel’in moleküler biyoloji dünyası ile bağlantılı blog ortamında güncel haberlerin yanısıra biyoloji, genetik ve moleküler biyoloji ile ilgili değerli kitap tavsiyeleri de mevcut.

Ve fakat dünyada ve ülkemde gariplikler de olmuyor değil. Hrant Dink’in cenaze töreninden dönerken çaldırdığım cüzdandan ötürü gazeteye “hükümsüzdür” ilanı verdim ve bu sayede ertesi gün bir Akşam gazetesi almak durumunda kaldım, normalde pek yaptığım bir şey değil, bir de ne göreyim, teknoloji ve hacker ruhu bazen hiç istenmeyen noktalara varabiliyor! Nasıl? Şöyle: Tam 20 bayanın masasının altına kamera yerleştirilmiş! Nerede? THY Adnan Menderes Havalimanı Bilgi İşlem Merkezi’nde! Olmaz olsun böyle zapık bilgisayarcı deyip geçsek mi? Yoksa röntgenciliğin psikososyonöroekonomolojik kökenleri üzerine bir bilgisayar modeli mi geliştirsek? Tercihim birinciden yana!

Tabii ülkemizde bunlar olurken, diğer ülkelerde de şöyle şeyler oluyor: Bosna’da bir otomobil tamircisi, ameliyat olabilmek için hastanenin bozuk böbrek taşı kırma cihazını tamir etti. İşte sahalarda görmek istediğimiz “hacker” ruhu, işte McGyver tavrı, işte pratik zekâ!

Ve gündemin son maddesi: İddiaya göre 4 yaşında bir çocuk korkudan bağırınca 443 tavuk ölmüş. Bunu söyleyen Çin’de bir mahkeme.

Şaşırdım mı, hayır. Neden? Çünkü vakti zamanında Turbo C++ ile kodlamış bir neslin evladıyım. O günden beri tavuklar için üzülür dururum… Biraz sessizlik lütfen. Lütfen!

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 26, 2007 in General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: