RSS

Bir Şehir Efsanesinin Daha Hazin Çöküşü…

13 Feb

Zaman zaman ezber bozma faaliyetinin ne ulvi, ne hayırlı bir iş olduğunu söylerim muhtelif platformlarda lakin bu demek değil ki ben de payıma düşeni almıyorum. Evet “sokaktaki adam” günde 500 sözcükle konuşmuyor (çok daha fazla), evet Eskimolar kar yağışlarına yönelik olarak 753 farklı sözcük kullanmıyor (çok daha az) ve evet, Ruslar kurşun kalem kullanmaya devam ederken NASA uzayda kullanılması için milyon dolar harcayarak özel bir tükenmez kalem icat etmedi (NASA para harcamadı ve sonra Ruslar da o kalemi kullandı uzayda)… Birkaç saat öncesine kadar ben de benzer bir şehir efsanesinden muzdarip idim!

Malum hikaye, hesapta zavallı kurbağayı alıp kaynar suya sokarsanız hemen zıplarmış kurtulurmuş da efendim işte soğuk suya sokup sonra çok yavaş ısıtırsanız farkına varmazmış da, su kaynar hale gelince ölüverirmiş olduğu yerde. Kurbağaların evrimsel geçmişine ve biyolojik bugününe, yeteneklerine küçümseyici bu bakış açısı, bu hikaye acımasızca taciz edildi, olur olmaz kullanıldı bugüne dek. Evet, ben de yaptım, yapmadım değil.

O halde zararın neresinden dönersek kârdır diyelim ve gerçeği haykıralım: Kurbağalar kaynar sudan zıplamaz, yavaş yavaş ısıtılan suda da salak gibi beklemezler! Yok öyle bir şey! İşte ibret vesikaları: “Boiling frog“, “The Legend of the Boiling Frog Is Just a Legend“, “Next Time, What Say We Boil a Consultant“.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on February 13, 2007 in General

 

One response to “Bir Şehir Efsanesinin Daha Hazin Çöküşü…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: