RSS

4. Altaik Diller Konferansı @ Harvard

20 Feb

LINGUISTList‘te gördüğüm habere göre 4. Altaik Diller Çalıştayı (4th Workshop on Altaic in Formal Linguistics – WAFL4) bu sene Harvard’da gerçekleştirilecekmiş.

Aralarından Türkçenin de bulunduğu Altay dilleri ailesindeki mekanizmaları modern dilbilim çerçevesinde ele alan bu çalıştaylar dizisinin bu seneki Harvard durağında pek çok Türk dilbilimciyi görmek de sevindirici. Dikkatimi çeken bir başka nokta ise programda isimleri geçen Türk dilimbilimcilerinin büyük kısmının Boğaziçi Üniversitesi‘nin dilbilim bölümünden olmaları.

Eğer bu tempo devam eder ve büyük dilbilimcilerle birlikte çalışan, doktora yapan genç dilbilimci hocalar uluslararası standartlarda yetişip sonra Türkiye’ye dönerlerse, benzer şekilde öğrenci yetiştirirlerse ülkemizde modern dilbilim konusunda ciddi bir insan kaynağı oluşacaktır diye düşünüyorum. Belki böylece bir yandan Türkiye dilbilim konusunda uluslararası platformda hak ettiği yere gelirken diğer yandan da dile bakış açımız da birtakım şehir efsanelerinden, abuk sabuk ideolojik çöplüklerden arınacak, biraz daha sağlıklı ve soğukkanlı bir hal alacaktır.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on February 20, 2007 in General, Linguistics

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: