RSS

Çarşamba günü programımız: DJ Tito @ U-Turn

28 Feb

Bu akşam U-Turn’e, DJ Tito’yu dinlemeye gidiyoruz, bakalım kendisi nasıl anlatmış bizi nelerin neden beklediğini:

John R. Lampe, “Yugoslavia as History: Twice there was a Country” (Tarih olarak Yugoslavya: İki defa böyle bir ülke vardı) kitabında 1918-1941 döneminde oluşan Yugoslava fikri ile 1945-1991 arasındaki Yugoslavya’yı inceler. Pek çok incelemede görülebileceği gibi burada da en baskın faktör farklı yaklaşımların; millet ve kültür öğelerinin birarada nasıl yaşadığıdır. Josip Broz Tito’nun kurduğu sosyalist Yugoslavya bu çeşitliliğin üzerinde hareket etmiştir.

Ernesto Antonio Puente Jr, ya da daha çok bilinen adıyla Tito Puente müzik tarihinde belki de en derin izi bırakmış latin caz ve mambo müzisyenidir. Tito Puente Porto Rikolu bir ailenin çocuğu olarak New York City’de Spanish Harlem’de doğmuştur. Latin etkileriyle Amerikan caz müziğini bu kadar başarılı bir şekilde bir araya getirebilmiş olmasının sebebi belki de hayatının başlangıcındaki bu çeşitlilik olmuştur…

Neden “Tito” ?

Birbirinden çok uzak coğrafyalarda yaşamış olan bu iki “Tito”, Josip Broz Tito ve Tito Puente aslında yapı itibariyle çok farklı gibi gözüken öğeleri kendi mücadeleleri içerisinde bir araya getirebilmiştir. O yüzden isim olarak ‘Tito’ yu kullanmam bu şahsiyetlere naçizane bir saygı ve teşekkür ifadesidir benim açımdan.

DJ Tito’nun listesinde ne gibi parçalar var?

Çeşitlilik ve farklılıktır madem düsturumuz, listemizi de şekillendiren elbetteki ki bu olacaktır!

Brooklyn Funk Essentials, Istanbul’un Sesi Orkestrası, Brian Setzer Orchestra, Tito Puente, John Coltrane, De-Phazz, Herbie Hancock, Courtney Pine, Cowboy Bebop – The SeatBelts, Gilad Atzmon, Kocani Orkestar, Michel Portal, Istanbul Blues Kumpanyası, Miles Davis, Audiofact listedeki isimlerden sadece bazıları.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on February 28, 2007 in General, Music

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: