RSS

NASIL: GNU Emacs ile GO oynamak

27 Mar

Emacs ile e-posta okuyup yazmak, USENET takip etmek, IRC’ye bağlanmak gibi şeyler söz konusu olur da GO oynamak mümkün olmaz mı?

Eğer evrensel işletim sistemi Debian GNU/Linux kullanıyorsanız ve gnugo GO motorunu yükledi iseniz yapmanız gereken çok basit: Önce M-x load-file ve ENTER basın ardından da /usr/share/emacs/site-lisp/gnugo.el yazıp ENTER basın.

Artık Emacs üzerinden gnugo’ya bağlanıp heyecanlı GO maçları yapmaya hazırsınız. Şimdi yapmanız gereken M-x gnugo yazıp enter basmak, Emacs size en alt satırda GNU Go options: şeklinde bir soru soracaktır, şimdilik büyük tahta yerine küçük bir tahta seçelim başlangıç olarak, 13×13’lük bir GO tahtasında siyah taşlarla başlayacağımızı belirtmek için --boardsize 13 --color black yazıp ENTER basalım (daha detaylı parametreler ve seçenekler için komut satırından man gnugo komutu ile yardım alabilirsiniz). Emacs bizi küçük ve metin tabanlı bir GO tahtası ile karşılayacaktır. Ok tuşları ile istediğimiz noktaya gidip ENTER ya da boşluk basarak oyunu oynamaya başlayabiliriz:


13 . . . . . . . . . . . . . 13
12 . . . X . . . . . . . . . 12
11 . . O . O . . . . . . . . 11
10 . . X + . . + . . O . . . 10
 9 . . O O . . . . . . . . . 9
 8 . . . . . . . . . . . . . 8
 7 . . . + . . + . . + . . . 7
 6 . . . . . . . . . . . . . 6
 5 . . . . . . . . . . . . . 5     WHITE (O) has captured 0 stones
 4 . . . + . . + . O + . . . 4     BLACK (X) has captured 0 stones
 3 . . X . . . . . . . X . . 3
 2 . . . . X . . X . . . . . 2
 1 . . . . . . . . . . . . . 1

Kötü açılış!

Şimdi GO teorisini bir kenara bırakacak olursak herhalde ilk akla gelen şu olacaktır, bu metin tabanlı tahta temsiline mahkum muyuz, gerçek hayatta GO taşları O ve X harflerine mi benzer? Tabii ki buna mahkum değiliz bunun için yukarıdakine benzer şekilde M-x load-file ve ENTER basıp ardından da /usr/share/emacs/site-lisp/gnugo-xpms.el dememiz ve ardından Emacs’ta GO ‘buffer’ında iken i basmamız yeterli olacaktır (tam büyüklükte görmek için üstüne tıklayın):

emacsgnugo

Eğer sisteminizde gnugo-xpms.el dosyası ile ilgili bir sorun yaşıyor ve bunu bulamıyorsanız bu dosyayı buradan çekip /usr/share/emacs/site-lisp/ dizinine kopyalamak sureti ile XPM formatındaki GO taşlarınıza ve tahtanıza kavuşabilirsiniz (ya da bunları beğenmediyseniz bu dosyayı düzenleyip fantastik bir GO tahtasına ve taş setine sahip olabilirzini! ;-)).

Her seferinde yukarıdaki şeyleri yapmamak için ev dizininizdeki .emacs yapılandırma dosyanıza aşağıdaki satırları eklemeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır:


(autoload 'gnugo "gnugo" "GNU Go" t)
(autoload 'gnugo-xpms "gnugo-xpms" "GNU Go" t)

GO oynarken u ile hamlelerinizi geri alabilir, P ile pas geçebilir ve oyun sonunda ! ile puanınızı öğrenebilirsiniz. Tabii her zaman olduğu gibi detaylı yardım için C-h m yani içinde bulunduğunuz Emacs “mode”u ile ilgili yardım ekranı emrinize amade.

GO dolu günler. Hamlenizi yapın ve tahta üzerinde savaş başlasın…

Advertisements
 
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: