RSS

Hülya Avşar ve abiyede çuvallamak yahut Zemberek MS Word'e karşı…

03 Apr

Uykusuzluk ve anlık duygusal dalgalanmalar insanlara enteresan şeyler keşfettirebiliyor:

Ama abiyede (word’ün bu kadar reddettiği başka kelime de yok; sekiz kere yazıyorsun, her defasında ‘ağabeyde’ yapıyor ısrarla) habire çuvallıyor.

Her zaman olduğu gibi ağır, derin konulara değinen Nur Çintay bu sefer bir parantez içi ile dikkatimizi çekti. MS Word demiş, imla denetimi, hata düzeltme önerisi demiş. Normaldir, hayattır, bilgisayardır, şudur budur derken yahu MS Word’ün imla denetimi böylesine saçmalarken acaba 5 kuruş para almaksızın geliştirilen Türkçe denetleyici Zemberek nasıl bir denetleme yapacak diye merak ettim ve gidip baktım: http://pisi.uludag.org.tr:8080/zemberek_web/ adresindeki bilgi giriş kutusuna “Ama abiyede habire çuvallıyor.” cümlesini girip Denetle düğmesine bastım. ‘Abiyede’ sözcüğü ile ilgili bir hata vermedi (ancak ‘habire’ sözcüğünü tanımadı).

Demek ki Hülya Avşar’ın abiyede habire de çuvallaması gibi bazı “güvenilir” yazılımlar da ‘abiyede’ habire çuvallıyorlarmış 😉 Çintay’a benzeterek söylemek gerekirse, abiyede çuvallamaları, iyi örneklerle sık karşılaşamamalarından. Özendikçe de batıyorlar. İyi de, Microsoft’un mazereti ne?

Bu durumda şirin plazalarda çıkan sevimli pseudo-solcu gazetelerimizin (biz Türkler işte böyle utandırırız elin gavurlarını) magazin yazarlarına da ısrarla, şiddetle, hararetle Zemberek destekli OpenOffice.org öneriyoruz.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 3, 2007 in General, Linguistics, Programlama

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: