RSS

Mutluluğun Bilimi – Pozitif Psikoloji

04 Apr

Uzunca bir süredir şiddet üzerine düşünüyorum. İnsan doğasını mutlak anlamda iyi ya da kötü kabul etmiyor ancak onun karşılıklı ilişkiler çerçevesinde dinamik olarak kolayca manipüle edilebilir olduğuna inanıyorum. Elbette ki uzun bir psikoloji geleneği bana insan doğasının epey arızi olduğunu söylüyor fakat böyle bir şeyi sorgulanamaz bir aksiyom olarak ele almak şüpheci bakış açısına ters.

Tam da geçenlerde bu konularla ilgili “Us and Them” kitabını okumuş ve Türkiye’den çıkmış en değerli sosyal psikoloji uzmanlarından biri olan Muzaffer Şerif ile tekrar karşılaşmışken ve de bunlara dair notlarımı izlenimlerimi yazacakken Cem Sertoğlu’nun blogunda gördüğüm Harvard Magazine’de çıkmış eğlenceli ve farklı bakış açıları barındıran bir yazı giriverdi düşünsel evrenime: The Science of Happiness.

Lambert’ın sunduğu yelpazedeki araştırmacıların ve düşünürlerin tüm fikirlerine katılmamakla birlikte Harvard’da yazıda bahsedilen türden bir dersin varlığı ve böylesine çok öğrenciyi cezbetmesi beni heyecanlandırdı.

Yetişkin bir insanın psikolojisindeki karanlık noktaları, çöplükleri ve saçmalıkları keşfedebilmek ve problemlere çözüm sunabilmek, bunları anlayabilmek elbette ki çok önemli ancak bunu yaparken insanın güçlü ve iyi yönlerine dair mekanizmaları tespit edip bunların üzerine gitmek, bunları geliştirmek ve belki yeni özellikler, mekanizmalar keşfetmek de bir o kadar önemli olsa gerek, tam da ilk paragrafta bahsettiğim bakış açısından ötürü.

Diğer yandan yine aynı yazıda vurgulanan sorunları asla gözden kaçırmamak gerekiyor. Saçma sapan ve ömür törpüsü bir hayat temposunu mutlak kabul edip, bir şeylere, birilerine hizmet etmeyi verili şekilde ele alıp sonra da acıyı azaltmak için -mış gibi yapmak ya da salakça gülümsemek, spor yapmak, vs. belki kısa süreli ilaç olabilir (ve bu bağlamda Prozac bağımlılığı ile eşdeğer kabul edilebilir) ancak işte tam da o zaman yine yazıda geçen “Pollyanna’yı ya da Pangloss’u dışarı çıkarıp vurmamız öğretildi bize” durumuna benzer bir durum oluşur. Pollyanna olmaya evet, aptallığa ve duruma yabancılaşmaya hayır. Sorunlara sadece sorun olarak bakmamaya evet, kasvetli bir Kafka romanındaymışçasına yaşamaya hayır.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on April 4, 2007 in CogSci, General, psychology

 

One response to “Mutluluğun Bilimi – Pozitif Psikoloji

  1. SEVGİ KARACA

    December 18, 2010 at 18:42

    Güzel bir yazı.Positif Psikoloji ile ilgili araştırma yaparken rasladım.Teş.Ben Jeoloji Müh.eğitimi aldım.Ancak,Psikoloji okumayı istiyorum.

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: