RSS

Bilgi Temsili Konusuna Eğlenceli Bir Giriş

11 Apr

Hekim ve yazılım geliştirme uzmanı Conrad Barski ne kadar teknik bir konuyu ele alırsa alsın bunu bir hayli eğlenceli ve renkli şekilde anlatmayı çok iyi beceriyor.

Daha önce Lisp ile TILSIMLI ve Renkli Programlama: Lisperati isimli kılavuzunu çevirdiğimiz Barski yine her zamanki neşeli üslubu ile son zamanların en önemli ve bir o kadar da kafa karıştırıcı konularından biri olan Bilgi Temsili (Knowledge Representation) konusuna el atmış.

Barski, önce artık olmazsa olmaz kabul edilen ilişkisel veri tabanları teknolojisini ve bunların bilgi temsili için nasıl kullanıldıklarına kısaca değiniyor. Ardından buradaki problemlere işaret edip XML ile ilgili kısaca bilgi veriyor. Bunları yaparken garajdaki bilgisayarcı, yazar ve bilimci şeklinde çok güzel bir üçlü metaforu sık sık kullanıyor. İnsanların birbirleri ve bilgisayarlarla anlaşabilmek için izledikleri yolları yavaş yavaş açıklayan Barski birinci dereceden sembolik mantık ve bunun ne tür yerlerde işe yaradığını, çıkan problemleri betimledikten sonra yapay zekâ ve bilişsel psikoloji okumuş olanlara tanıdık gelecek ‘çerçeveler’ kavramını ele alıyor. Yapay zekâ ile ilgili problemlerden bahsedip RDF ve UMLS kavramlarını açıkladıktan sonra da Google üzerinden eğlenceli bir örnekle Bilgi Temsili konusuna girişini sonlandırıyor:

RDBMS/XML
FOL
Frames
Description Logics
A.I.
RDF
UMLS
Google
Conclusion

Bilgi temsili konusu ile ilgilenen profesyonellere ve bu konuyla yeni yeni ilgilenen üniversite öğrencilerine rahatlıkla tavsiye edilebilecek bu güzel kaynak için Barski’ye bir teşekkür de bizden.

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: