RSS

Uyku düzeniniz ve biyolojik saatiniz nasıl?

07 May

Sabahları aynı anda birden çok düşünsel iş yapmaya çalışmanın verimliliği düşürdüğüne dair bulguları içeren bir çalışmanın haberini Multitasking Is Hardest In The Early Morning başlıklı makaleden okuduktan sonra http://www.euclock.org/ ve http://www.clock-work.org/ sitelerinden haberdar oldum.

Biyolojik saat ve uyku düzeni üzerine çalışan araştırmacılardan oluşan bu organizasyonun hazırladığı çok güzel bir uyku düzeni anketi de var. Anketle ilgili bilgiyi buradan okuduktan sonra anketi yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer başlangıçta geçerli bir e-posta adresinizi girdi iseniz sistem cevaplarınızı analiz ettikten sonra adresinize detaylı bir PDF formatlı rapor gönderiyor, raporda biyolojik saatiniz, uyku düzeniniz ve sosyal düzeninizle ilgili açıklamalar, analizler ve grafikler yer alıyor.

Sağ taraftaki rapordan alınma grafiğe göre benim uyku düzenim şimdiye dek anket yapılan topluluğa göre normal, yani ortalamaya yakın. Hafta içi ve hafta sonu günleri uykularımda ise belki ufak bir düzenlemeye gitmekte fayda olabilir.

Tabii uyku miktarı kadar uyunan yerin havalandırılması, ışıklandırılması, yatağın kalitesi gibi parametreler de önemli rol oynuyor. Katılacağınız anketin hizmet ettiği amaçlardan biri de yapılan araştırmalar ışığında kişilere dayatılan sosyal düzenler (iş saatleri, vardiyalı çalışma saatleri) ve bunların etkileri üstüne (sabah saatlerinde trafik kazası riskinin yüksek olması, zihinsel aktivitelerin verimliliği, vs.) sonuçlara ulaşabilmek.

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on May 7, 2007 in CogSci, General, psychology

 

One response to “Uyku düzeniniz ve biyolojik saatiniz nasıl?

  1. burak çiçek

    January 29, 2011 at 19:07

    uyku grafiği istiyorum

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: