RSS

Bilimle uğraşmamak için 43 sebep

28 May

“Eğer hayatınızı kazanacağınız bir meslek olarak bakmıyorsanız bilimle uğraşmak harika bir şeydir.” — Albert Einstein

Tam da yüksek lisans tezimi nihayete erdirip, son kısımlarına odaklanıp iki hafta içinde jüri karşısına çıkmaya hazırlanırken bu yazıları okumak içimi açtı, nurlu ufuklara doğru gönençle ve heyecanla bakmamı sağladı:

Don’t Become a Scientist!

Science Is A Scary Place to Work

Women in Science (“This article explores this fourth possible explanation for the dearth of women in science: They found better jobs.”)

Yani ABD’lilere göre sonuç: Bırakın beyin zonklatan işlerle, bunun karşılığında o kadarcık maddiyata dahi şükredecek Hintliler, Çinliler ve diğer göçmenler uğraşsın. Siz daha az kafa patlatıp, çok daha az kötü muamele göreceğiniz ve az strese gireceğiniz, ailenizle iyi vakit geçirme imkanı sunacak kariyerlerle ilgilenin. Manevi prestij peşinde koşup hırs yapıp sonunda hem maneviyattan hem de maddiyattan mahrum kalmayın.

Konuya Türkiye’den bakınca benzer şey söylenebilir mi acaba? Her ne kadar doğudan ve Avrupa’dan göçmenleri çeken bir bilim merkezi olmasak da, dünya çapında üniversitelerimiz olmasa da bazı noktalar Türkiye’de kendini bilime adamayı düşünenler için de geçerli.

Hal bu iken, o makalelerde bahsedilen koşullara rağmen insanların bilim ile uğraşmalarına bak ve gel de insanın rasyonel bir etmen olduğuna inan! 😉 (Yahut evrim teorisini hatırla ve hep başarılı olanlara bakıp belli bir bilim alanını o insanlardan ve benzerlerinden ibaret sanan istatistik özürlü gençleri düşün… yitip giden, kaybolan ve mahvolan çoğunluğu görmemek, bunun farkında olmak en büyük trajedilerimizden ve o sözde rasyonelitemizi etkileyen noktalardan biri değil mi acaba?)

Not: 43 sebebin tek bir kapsamlı sebebe indirgenmesi bilim aşığı okura egzersiz olarak bırakılmıştır.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 28, 2007 in General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: