RSS

Emacs ipucu: Yazı yazarken fare imlecini gizlemek

13 Jun

Herhangi bir durumda yazı yazmak için fare ile Emacs’ın içinde bir yere tıkladığımda fare imlecinin görüntünün bir kısmını engellemesi hasta edici bir durum.

Çaresi: Emacs Mouse Avoidance Mode:

Mouse Avoidance mode keeps the window system mouse pointer away from point, to avoid obscuring text. Whenever it moves the mouse, it also raises the frame. To use Mouse Avoidance mode, customize the option `mouse-avoidance-mode’. You can set this to various values to move the mouse in several ways…

Benzer şeyi GNU/Linux ortamındaki tüm programlar için aktive etmek istersek küçük bir program imdadımıza yetişiyor: unclutter:

unclutter hides your X mouse cursor when you don’t need it, to prevent it from getting in the way. You have only to move the mouse to restore the mouse cursor.

Pencere yöneticisinin açılış dosyasına unclutter -idle 2 & yazmak hayatı kolaylaştırıyor, sinir bozukluklarını ve el yorucu hareketleri azaltıyor.

Şimdi bu “unclutter” programının MS Windows’a yönelik benzerini bulabilirsem mükemmel çözüme bir adım yaklaşmış olacağım 😉

Not: Son sürüm VIM‘de (en azından MS Win ortamında) bu fare saklama özelliği öntanımlı olarak geliyor, VIM için artı puan!

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on June 13, 2007 in Emacs, General, Linux

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: