RSS

Başarının formülü: "People, not projects."

02 Jul

Nobel ödüllü beyin bilimleri araştırmacısı Kandel’in “In Search of Memory” kitabından çıkardığım en önemli ders nedir diye sorsalar herhalde kitaptaki bir cümleyi tekrarlamakla başlardım:

People, not projects.

Bu cümle, Kandel’in de bünyesinde ekibiyle birlikte çalıştığı ve ona Nobel’e giden yolu açan Howard Hughes enstitüsünün sloganı. Bünyesinde bulunan 1000 kadar bilimciden 100’ü ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olan ve 10’u Nobel kazanmış enstitü kısa süre önce The Aviator ile sinemalarımıza da hayat hikayesi ile konuk olan Howard Hughes’un mirası ve vizyonu ile şekillenmiş, dünyanın en prestijli araştırma geliştirme kurumlarından biri.

Eğer söz konusu olan rutin, sıradan, vida sıkma kabilinden otomasyona sokulacak türden bir iş değil de yaratıcılık, araştırma geliştirme ve benzeri öğeleri gerektiren entelektüel emek yoğun bir iş ise sanırım dünya çapındaki bir bilim kurumunun sloganı bir hayli yol gösterici olacaktır:

Projeler değil, insanlar.: Yani parlak beyinleri bir araya getirir, onlara en iyi koşulları ve en rahat entelektüel esnekliği sunar, önemli problemleri çözmek doğrultusunda çalışmasını beklersiniz. Sonuçlar? Herhalde bu konuda tarih yeterli delildir.

Profesyonel bir yazılım geliştirme uzmanı ve insan zihnini, toplumsal ve profesyonel organizasyonları, yönetim biçimlerini anlamaya çalışan bir bilimci olarak dünya standartlarında uç noktada yenilikçi rolü üstlenen şirketlerin ve diğer kurumların yukarıdaki sloganı açık ya da üstü örtülü biçimde, kültürlerinin bir parçası haline getirmiş olmaları gittikçe bu prensibe olan inancımı güçlendiriyor.

Meseleye tersinden bakacak olursak, bahsi geçen türde iş alanları için size bir başarısızlık formülü:

İnsanlar değil, projeler: Yani tamamen süreçlere odaklanın ve insanlarınızı tıpkı bir bilgisayar bileşeni gibi kolayca değiştirilebilir, yerine yenisi konulabilir parçalar olarak düşünün ve bunu da modern işletmenin altın kurallarından biri olarak benimseyin. Sonra da duruma göre ya çok başarılı ya da çok başarısız olun. Seçim sizin.

Acaba yazılım sektöründe yönetime dair yazılmış en sağlam kitaplardan birinin isminin Peopleware olması ya da Fred Brooks‘un en başarılı ve hayranlık uyandıran bilgisayar ürünlerinin bir komite değil parlak bir beyin ve onun etrafında çalışan kişiler tarafından ortaya konduğunu vurgulaması bir tesadüf müdür, ne dersiniz?

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on July 2, 2007 in business, General

 

One response to “Başarının formülü: "People, not projects."

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: