RSS

İçelim güzelleşelim + içelim ve bunak olmayalım

25 Jul

Alzheimer, belli bir yaşı geçen insanlarda normal bir unutkanlıktan çok daha fazlasına yol açıp büyük sıkıntılara yol açan nörolojik bir hastalık. Her sene üniversiteler ve ilaç firmaları bu hastalığı bir nebze önlemek, etkilerini bir miktar bertaraf edebilmek için milyonlarca dolarlık araştırmalar gerçekleştiriyorlar çünkü dünya nüfusundaki yaşlı kesimin büyük bir kısmı bu hastalıktan etkileniyor ya da etkilenme riskini taşıyor durumda.

Harvard ve MIT’deki nörologların son araştırmalarından birinde Alzheimer ve sinir hücrelerinin parçalanması ile ilgili hastalıklara çare olma potansiyeli taşıyan bir madde ve gen keşgedildi. SIRT1 kodlu gen ve ‘resveratrol‘ denen maddenin sinir hücrelerinin parçalanmasını engelleyici işlevleri olduğu iddia ediliyor.

Tabii resveratrol, yeni keşfedilen bir madde değil, daha önceden bilinen ama Alzheimer ile ilişkisi yeni yeni kurulan bir madde. Bu maddeyi en bol miktarda bulunduran şeyler ise kırmızı şarap, siyah üzüm suyu, bazı böğürtlen çeşitleri ve yer fıstığı.

Bu maddenin bir başka ilginç yönü kırmızı şarap bağlamında meşhur Fransız paradoksu ile de bağlantılı oluşu. Paradoks şu: Fransızlar doymuş yağ oranı epey yüksek besinler tükettikleri halde nasıl oluyorda pek kalp hastalığı geçirmiyorlar. Uzunca bir süredir buna yol açan temel etmenin o yiyeceklerle birlikte belli bir miktarda kırmızı şarap tüketilmesi olduğu düşünülüyor. Eğer MIT ve Harvard’lı nörologlar doğru iz üzerindeyseler o zaman kırmızı şarap sadece kalbe ve mideye değil aynı zamanda beynimize ve zihinsel işlevlerimize, hafızamıza da fayda sağlayacak gibi görünüyor! 😉

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on July 25, 2007 in CogSci, General

 

One response to “İçelim güzelleşelim + içelim ve bunak olmayalım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: