RSS

Bir Film Tavsiyesi: Goya'nın Hayaletleri

24 Sep

Eski ustaların sonuncusu olarak da bilinen büyük İspanyol ressam Francisco Goya‘nın hayatından esinlenen Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts), Milo? Forman tarafından yönetilmiş çarpıcı bir dönem filmi olmanın yanısıra oyuncuların performansları ile de göz dolduruyor.

Daha önce Guguk Kuşu ve Amadeus filmlerinden tanıyıp sevdiğim yönetmenin 2006 tarihli bu çalışması insanı engizisyon dönemi İspanya’sında yaşamadığına bin kere şükrettirecek türden sahneler ve kasvetli atmosferle dolu.

Bu filmin benim açımdan çekici kılan diğer faktörler ise iki oyuncusu: Léon ve Heat gibi filmleriyle çocukluğundan beri izlediğim Natalie Portman, aynı zamanda ‘cognitive science’ (bilişsel bilim) ile de aktif olarak ilgileniyor ve bu konuda bilimsel makalelere imza atıyor [1, 2]. Goya’yı canlandıran Stellan Skarsgård ise Dalgaları Aşmak ve Taking Sides filmlerinden tanıdığım, bir hayli nev-i şahsına münhasır, harika bir oyuncu olup bu filmde de yeteneğini bir kez daha ispatlama fırsatını yakalamış.

“Gün olur devran döner” sözünü hatırlayarak da izlenebilecek olan Goya’nın Hayaletleri, sinema keyfi yaşamak için ilk tercihlerden biri olmaya aday.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 24, 2007 in Cinema, General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: