RSS

Bir Film: Persepolis – Bir Kitap: Şeyh ve Arzu

30 Oct

Vikipedi’ye göre, Pers İmparatorluğu’nun başkenti olan Persepolis, M.Ö. 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius’dan sonra tahta çıkan Kserkes I (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır.

Bu şehirle aynı ismi taşıyan 2007 yılı yapımı Persepolis ise İran’da molla devrimi öncesinde küçük bir kızları olan aileye odaklanan, bu aile üzerinden devrimi, sonrasındaki saçmalıkları, küçük kızın büyüyüp Viyana’ya gidişini ve bir süre sonra dönüşünü anlatan muhteşem bir yapıt. Haftasonu yaptığım en iyi işlerden biri de sanırım Persepolis’i izlemek oldu (küçük Marji’nin Bruce Lee hayranlığı ise apayrı bir konu ;-)). Bazı durumlarda çok sevdiğim sinema eserlerini tavsiye ederken tereddüt ettiğim olur, “acaba tavsiye ettiğim kişi de benim kadar sevecek ya da filmden bir şeyler alacak mı?” diye düşündüğüm (eh, beni damardan etkilemiş Nyfes (Gelinler) filmini tavsiye ettiğim dostlarımdan biri birkaç gün sonra, “ha o film mi, hmm, sıkıcıydı yahu!” yorumunu yaptığından beri daha bir hassaslaştım sanırım 😉

Kitap dünyasına gelince: Daha önce Histerik Bilinç kitabını okuduğum Saffet Murat Tura’nın biraz daha eski bir kitabı olan Şeyh ve Arzu‘yu yeni bitirdim. Vakti zamanında İTÜ’de seçmeli ders olarak Osmanlı tarihi üzerine kendisinden dersler aldığım Christoph K. Neumann‘ın derslerinde karşılaştığım Üsküp’lü Asiye Hatun ile bu kitabın başlangıcında da karşılaşmak beni hem bir hayli şaşırttı hem de sevindirdi. Saffet Murat Tura artık alışmaya başladığım o heyecanlı üslubu ile 300 küsur yıl öncesinin Üsküp’ünde yaşamış sıradışı bir karakterin rüyalarına dair şeyhine yazdığı mektuplara dayanarak fantastik bir psikanaliz macerasına çıkmış. Sırf bu kadarıyla kalsa bile okumaya değecek bu kitap daha sonra gelecek olan Histerik Bilinç’in nüvelerini de taşıyor, özellikle sonlara doğru.

Şeyh ve Arzu muhtemelen dönüp dönüp tekrar okuyacağım ve kaynakçasından faydalanacağım kitaplardan biri olmaya aday.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on October 30, 2007 in Cinema, General, psychology

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: