RSS

Askerlik sonrası

29 Sep

Kısmet: Eylül’ün ilk blog girdisini Eylül’ün son gününe birkaç saat kala yazıyorum.

Askerlik ile ilgili bir şeyler yazmaya gerek var mı bilmiyorum, gitmeyenler başımdan neler geçtiğini merak ederken gidip gelmiş olanlar da kendilerininkine benzeyip benzemediğini öğrenmeye çalışıyorlar. Oysa söylenecek pek bir şey yok çünkü geçen 6 ay içinde aynı binada yaşayıp da farklı bölüklerde olan yahut aynı bölükte farklı dönemlerde vakit geçiren askerlerin bile çok farklı dünyalarda yaşayabildiğini gördüm. Bu yüzden belki en iyi nasihat şu: Kimsenin nasihatini çok ciddiye almayın çünkü herkesin askerliği çok farklı ve kendine özgü nerede ise.

Sivil hayata adapte olmaya gelince, bu bakımdan yumuşak geçiş yaptığım, pek travmatik durumda olmadığım söylenebilir belki. Döndükten kısa süre sonra çalışmaya ama daha önemlisi bildiğim tanıdığım insanlarla çalışmaya başlamış olmamın payı büyük olsa gerek. Evet, tekrar İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde çalışmaya başladım ama bu sefer Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümünde hoca ve IBM CAS (Centers for Advanced Studies) Lab. yöneticisi olarak. Aynı kurumda bu sefer farklı görevler ve sorumluluklar üstlenerek çalışmaya devam etmek heyecan verici. Halihazırda CMN147 (Computational and Mathematical Numeracy for Social Scientists I) dersini veriyorum ve sosyal bilimler öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan bu dolu dolu dersin epey zevkli olduğunu kabul etmek zorundayım. İşin en zevkli kısmı farklı hayalleri, geçmişleri ve bölümleri (sosyoloji, psikoloji, tarih, medya iletişim, vb.) olan 1. sınıf öğrencilerin büyük bir salonda toplanıp ortak şekilde tartışmaları ve fikirleri keşfetmeleri. Meraklısı Bilgi Üniversitesi’nde Moodle e-learning sistemi ile destekli olarak verilen bu dersin materyallerini misafir olarak girip inceleyebilir: http://cmn.cs.bilgi.edu.tr/course/view.php?id=5. IBM CAS bünyesinde gerçekleştirebileceğimizi düşündüğümüz projeler ise bir başka heyecan faktörü benim için ve benzer heyecanı konuyla ilgilenebilecek herkeste yaratabileceğimize inanıyorum.

Yine askerden sivile geçiş konusunda psikolojik açıdan bana ciddi destek olduğunu düşündüğüm bir başka olay ise nişanlanmış olmam. 6 aydan daha uzun süredir görmediğim insanı askerlik sonrasında hemen görebilmek ve geleceğe dair planlar yapabilmek şimdiki zamanı da olumlu yönde etkiliyor ve beni motive ediyor diye düşünüyorum (bir de sağ üstte görülen türden egzantrik fotolara yol açıyor, lakin bunun nasıl gerçekleştiği uzun hikaye ;-))

Şimdi rutin işler dışında kişisel şeylere de daha hassasça ve çokça vakit ayırma zamanı. Önce bu blogun bir pasını almak gerek ;-), sonra da projeler için zaman ve kaynak planlaması yapmak. Ardından yavaş yavaş ve elle tutulur şekilde ilerlemek. Okunacak çok kitap, yazılacak çok kod ve yazı, dinlenecek ve üretilecek çok müzik var.

Söz müzikten açılmışken, bir de tabii 17 Ekim’de Akbank Caz Festivali kapsamında CRR’ye gelecek olan James Carter‘ı kaçırmamak var (ilk kez İstanbul’a gelişinde onu dinleyen sevgili kardeşim Ergin, haklı olarak, ballandıra ballandıra anlattığında nasıl da üzülmüştüm kaçırdığıma).

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on September 29, 2008 in General, Lisp, Music

 

One response to “Askerlik sonrası

  1. Emre Sevinc

    October 7, 2008 at 20:27

    Etkileşime açtık, hayırlı uğurlu olsun 😉

     

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: