RSS

CMN147: Bir Üniversitede Verilen En Acayip Ders

19 Oct

Bill Gates, Elvis Costello’nun ’45’ isimli şarkısı , Clint Eastwood’un ‘Dirty Harry’ filmi, Beatles, Nim oyunu, şehir hız limitleri, bilgisayarların işleyişi, Turing ve Tim Berners-Lee arasındaki ortak nokta nedir?

Tüm bunlar ve çok daha fazlası İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki önemli bir inovasyon örneği olan CMN147 yani ‘Mathematical Numeracy for Social Scientists – 1’ (Sosyal Bilimciler için Sayısal Okuryazarlık – 1) dersinin bir parçası.

Bilgisayar Bilimleri bölümü tarafından hazırlanıp okuldaki tüm sosyal bölümlerdeki 1. sınıf öğrencilerine verilen bu ders, şu anda aralarında benim de bulunduğum 3 farklı hoca tarafından, 4 ‘section’ halinde 600 kişiye veriliyor ve üniversiteye yeni başlayan öğrencilere gerek günlük gerekse akademik yaşamda sayılar, sayılar arasındaki ilişkiler ve bilgisayarlar konusunda eleştirel, analitik ve keskin bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Bir öğrenci olarak derste sahneye çıkıp az önce izlediğiniz filmdeki Nim oyununda hocayı yenmeye çalışıp bir türlü yenememeye dek tutun da (çünkü işin arkasındaki teoriyi ve soyutlamayı bilmiyorsunuz!) çeşitli şarkı sözlerindeki sayıların gerçeklerle ilişkisine, bilgisayarların tarihçesinden Internet’in aslında nasıl ortaya çıktığına dek pek çok konu epey yoğun bir hoca öğrenci etkileşimi içinde ele alınıyor.

Ders destek sistemi olarak açık kaynak kodlu özgür bir yazılım olan Moodle kullanılıyor ve sistemde her hafta gerçekleştirilen 3 saatlik derslerin tüm videoları mevcut olup herkes tarafından izlenebilir halde. Tek yapılması gereken http://cmn.cs.bilgi.edu.tr/login/index.php adresini ziyaret edip ‘Login as a guest’ düğmesine basıp içeri girmek ve http://cmn.cs.bilgi.edu.tr/course/view.php?id=5 adresinden ‘Lecture Video’ları izlemek.

Advertisements
 
7 Comments

Posted by on October 19, 2008 in General

 

7 responses to “CMN147: Bir Üniversitede Verilen En Acayip Ders

 1. onur

  November 8, 2009 at 15:07

  Selamlar, bu dersi ve devamı olan 148’i 3 yıldan beri almaktayım. Şu anda alttan kalan tek dersim bu ders. Dersin seçmeli hale dönüştürülmesi yada başka bir kolaylık düşünülüyor mu? Sadece benim 6 tane arkadaşım şu an bu dersi almakta, bizler 2006 girişliyiz, 2009 girişlilerle beraber, sayı her geçen sene artıyor, bu durum Mütevelli Heyeti’ni rahatsız ediyor mu? Beni bilgilendirebilirsiniz, çok sevinirim.

   
 2. Emre Sevinc

  November 8, 2009 at 22:00

  Onur,

  Ben Bilgi Üniversitesi’nden ayrılalı yaklaşık 4 ay oldu. Bu konu ile ilgili olarak başvurman gereken yer / kişi bilgisayar bilimleri bölümüdür ve oranın başı olan Chris Stephenson’dır.

   
 3. ayşe betül

  March 29, 2010 at 15:54

  merhabalar bende istanbul bilgi üniversitesinde 1. sınıftayım ve bu dersi alıyorum ama ben ve arkadaşlarım bu dersten hiç bişey anlamıyoruz bize yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkürler

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: