RSS

Yönetim Kültürü – Türkiye ve Yurtdışı Farkı

20 Oct

“- Peki yöneticiler ne istiyorlar?
– Bir örnek vereyim. Bu örnek aslında ne olduğunu gayet iyi anlatıyor. Türkiye’de çok başarılı olmuş uluslararası bir şirketin usta yöneticisini başarısından dolayı Avrupa’daki merkezde pazarlamada bir göreve alıyorlar. Kendisine o ülkenin vatandaşı olan bir asistan veriyorlar. Üst düzey birisiyle strateji toplantısı gibi bir toplantıya giriyorlar. Toplantıda bir şeyi yanlış anlatıyor, asistan da düzeltiyor. Toplantıdan çıkıyorlar ve “Sen o insanların yanında nasıl bana öyle dersin” şeklinde asistanına kelimenin tam anlamıyla fırça çekiyor. Bunu söyleyen kişi Türkiye’nin güzide okullarından mezun olmuş birisi. Böyle yerlerden mezun olmuş, yükselmiş, belli bir noktaya gelmiş insan eleştirilmeyi kaldıramıyor. Peki sonuç ne oldu? Geri gönderildi, işten çıkarıldı. Asistanı durumu anlattı; mekanizma orada farklı çalışıyor çünkü. Çağırmışlar demişler ki; “Onu sizin yanınıza hem yetiştirin diye hem de sizin olası hatalarınızı düzeltmesi için verdik. Görevi o zaten. Bunu söylemesi gerekiyor.”

Yukarıdaki yazı bir röportajdan alıntı. BÜMED dergisinin Eylül 2008 sayısının 31. sayfasından. Röportajı veren Kelly Service Türkiye’nin genel müdürü Taylan Kovanlıkaya.

Aklıma yıllar önce ‘nezih’ bir bilgisayar şirketinde çalışırken yöneticimle başka bir şirkette katıldığım bir toplantı, o toplantıda yöneticimin bazı teknik yanlışlarını düzeltmeye çalışmam ve toplantı sonrasında beni nasıl azarladığı aklıma geliyor.

Bazı gelenekler demek ki kolay değişmiyor.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on October 20, 2008 in business

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: