RSS

4. bölge: istatistiğin ve ekonometrinin sınırları

26 Oct

Önce uzunca bir alıntı:

“Statistical and applied probabilistic knowledge is the core of knowledge; statistics is what tells you if something is true, false, or merely anecdotal; it is the “logic of science”; it is the instrument of risk-taking; it is the applied tools of epistemology; you can’t be a modern intellectual and not think probabilistically ? but… let’s not be suckers. The problem is much more complicated than it seems to the casual, mechanistic user who picked it up in graduate school. Statistics can fool you. In fact it is fooling your government right now. It can even bankrupt the system (let’s face it: use of probabilistic methods for the estimation of risks did just blow up the banking system).”


Nassim Nicholas Taleb
, sayıların ve sayılara dayanan bazı fikirlerin kullanılmasına dair biraz kızgın görünüyor ve derdini Edge’deki son makalesinde berrak bir dil ile anlatmaya çalışmış.

Dünyayı sallayan ekonomik kriz sürerken okunası bir makale diye düşünüyorum.

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on October 26, 2008 in business, General, Management

 

2 responses to “4. bölge: istatistiğin ve ekonometrinin sınırları

 1. myavuzselim

  October 27, 2008 at 02:51

  Eskiden (simdi fizigin ne oldugunu bile unuttum) fiziksel bazi kanunlardan gecmis veya gelecek hakkinda devasa cikarimlar yapilmasi garibime gidiyordu. Tamam, o formul simdi oyle islemekte ama eskiden de oyle miydi? Veya su anda lineer olan bir fonksiyonun ileride oraya buraya yamulmayacagini kim soyledi?

  Ama sanirim bu suphe elimizden uzak gelecek hakkinda cikarimlar yapma oyuncagini aliyor. Bilimsel olarak bir bilimsel gercegin daim oldugu kanitlanabilir mi? Peki bu kanitin daim oldugu? Daha yeni GEB’de Lewis Carroll’un Achilles – Kaplumbaga okudum, ondan mi etkilendim ne?

   
 2. Emre Sevinc

  October 27, 2008 at 12:10

  Ben bunu biraz da şuna benzeterek düşünüyorum, çok klasik bir örnek olacak ama diferansiyel denklemler dersinde gösterilen temel teoremlerden biri çözümün varlığına dair olandır. Yani elinizde bir adi diferansiyel denklem varsa bunun çözümüne girişmeden önce, mevcut çözüm tekniklerini uygulamadan önce söz konusu teoremin şartlarını kontrol ederek bir çözümün var olup olmadığını incelersiniz ve ancak ondan sonra varlığından emin olduğunuz çözümü bulma işine girişirsiniz. Çözüm tekniklerinin ne zaman uygulanabileceği, ne zaman uygulanabileceği bilgisi çok değerli bir bilgidir. Kimbilir, belki de istatistik kullanan insanların tam da bu tür şeylere dikkat etmeleri gerekiyor.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: