RSS

Intelligent Life: Enigma, bilimde bağımsızlık tartışması, müzeler, Local Hero ve CMN147

27 Oct

3 ayda bir çıkan mevsimlik dergi Intelligent Life ile yollarımız geçen gün kesişti. Yağmurlu bir Beyoğlu yürüyüşünde sığındığım mekanlardan birinde derginin ‘Autumn 2008′ sayısı dikkatimi çekti, göz attıktan sonra almaya karar verdim. İyi ki de almışım çünkü beklentilerimin ötesinde güzellikler ve sürprizler ile karşılaştım.

Dergiyi asıl alma sebebim bilinç problemi üzerinde uzunca süredir bağımsız şekilde çalışmalarını sürdüren Susan Blackmore‘un eşliğinde “akademiden ve büyük fonlardan, şirketlerden uzakta, bağımsız olarak bilimsel gelişme mümkün müdür?” sorusunu gündeme getirmesi idi: ‘Solo Science: Tinkering Outside the Tower‘ başlıklı yazıda başta Blackmore olmak üzere hem akademinin göbeğinde hem de onun epey dışında çalışma gerçekleştirmiş ve her iki dünyanın da artılarını eksilerini ele alan bilimcilerin görüşleri vardı. Bir İngiliz üniversitesinde en az yapılan şeyin ‘düşünmek’ olduğunu vurgulayan Dr. Blackmore’un tamamen herhangi bir kurumdan bağımsız olarak bilimsel çalışmalarını sürdürmeye çalışması bugünün akademisinde yer almaya çalışan genç adayların da belki durup irdelemeleri gereken bir örnek.

Karşılaştığım sürprizler arasında bilgisayarlar ve şifrebilim (kriptoloji) ile uğraşan herkesin öyle ya da böyle takıntı konularından biri olan Enigma da vardı, soru şuydu: İngilizler Almanlar’ın Enigma sistemini çözmüşlerdi, peki ama kendileri şifreleme için ne kullanıyorlardı? ‘Enigma’s Secret Twin‘ makalesi bu soruya farklı bir açıdan, eğlenceli cevap niteliğinde idi.

Bir diğer sürpriz ise keskin bir mizah anlayışı ile meşhur İngiliz yazar Julian Barnes‘ın İtalya’nın kuzeyinde küçük bir liman kasabası olan Cefalu’da keşfettiği Mandralisca Müzesi ile ilgili izlenimlerini aktardığı ‘Authors on Musesums – Old Mastery’ köşesiydi. Söz konusu kasabanın isminin eski Yunan dilindeki ‘kephalos’ yani ‘kafatası’ sözcüğünden geliyor olması (bkz. cephalon, encephalon, vb.), müzedeki şaheserlerden birinin Antonella da Messina‘ya ait olması, Barnes’ın Antonella’nın Giovanni Bellini’yi de etkileyen ressamlardan biri olduğunu belirtmesi dikkatimi çeken noktalar oldu (Giovanni Bellini, Fatih Sultan Mehmet’in meşhur portresini yapan Gentile Belli‘nin kardeşidir).

Son olarak dergide karşılaştığım en hoş sürpriz belki de bu sene 25. yılını kutlayan Local Hero filmiyle ile ilgili bir yazı oldu. Benim açımdan bunun güzel yanı bu hafta verdiğim CMN147 dersinde bu filmden bir sahne ile bu haftanın konusunu (yaklaşık sayısal hesaplama yapma yöntemleri – ‘back of the envelope estimations’) anlatmış olmamdı. (Evet, derslerimizde böyle garip şeyler yapıyor ve çok eğleniyoruz 😉

Tüm bunlardan sonra derginin Kış 2008 sayısını büyük bir heyecanla beklediğimi söylememe gerek yok sanırım 😉

Advertisements
 
5 Comments

Posted by on October 27, 2008 in General

 

5 responses to “Intelligent Life: Enigma, bilimde bağımsızlık tartışması, müzeler, Local Hero ve CMN147

 1. İsmail Arı

  October 27, 2008 at 02:17

  Çok güzel bir paylaşım oldu. “Solo Science” yazısına en yakın müsait zamanda bakacağım, not ettim köşeye.

  Elinize sağlık.

   
 2. Emre Sevinc

  October 27, 2008 at 11:22

  Teşekkürler geribildirim sunduğunuz için. Mevcut akademik yapılanma ile – Türkiye özelinde ve dünya genelinde – problemleri olan biri olarak sizin de ‘Solo Science’ yazısı ile ilgilenmenize sevindim. Belki daha sonra tartışma imkanı da buluruz. Bu arada başlık her ne kadar dikkat çekici olsa da bence biraz yanıltıcı zira ‘solo’ sözcüğü sanki diğerlerini dışlayan tamamen solo gibi bir şeyi çağrıştırıyor bana oysa mesela Blackmore’un sitesine baktığımda böyle bir eğilim algılamıyorum. Bu yüzden belki o sözcük yerine ‘independent’ dense daha iyi olurdu yazının içeriğini yansıtması açısında.

   
 3. İsmail Arı

  October 30, 2008 at 01:20

  Haklısınız, öyle çağrışım uyandırabilir. Ama ben de bahsettiğiniz yöndeki gibi algıladım. Yani insanın (popüler konulardan ayrı olabilir) kendine ait soruları olup, onlarla da ilgilenmesi ve kendi yolunu da çizebilmesi. Henüz okuyamadım yoğunluğumdan yazıyı, okuyunca başlığın uyandırdıklarıyla içerikte bulduklarımı daha sağlıklı karşılaştırabilirim.

  İyi çalışmalar.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: