RSS

Doktorunuz, kanser testleri, olasılık, Bayes kuralı ve gelecek

16 Nov

Sizi muayene eden doktorunuz olasılık ve istatistikten ne kadar anlıyor?” başlıklı bir yazı yazmış ve bir tıbbi testin pozitif çıkması durumda gerçekten de hasta olmanızın olasılığına dair örnek bir soru sormuştum. Doğru ve şaşırtıcı cevabı verdikten sonra ise insanların çoğunun yanlış cevap verdiğini belirtmiş ve acaba doktorların söz konusu testi ve testin olumlu çıkması halini nasıl yorumladıklarını sormuştum.

Maalesef tıp doktorlarının %85’i de yanlış cevap vermekte ve bu durum çeşitli zamanlarda çeşitli doktorlar üzerinde yapılan çalışmalarla desteklenmiş durumda.

Dönüp dolaşıp aynı şeye geliyoruz: Matematik gerçek hayatta ne işimize yarıyor?

Belki de sezgilerimize daha az güvenmeye, daha akıllı olmaya, boş yere üzülmemeye ve başka şeylere…

Karl Popper and machine learning” başlıklı bir yazının yorumlarını okurken harikulade iki makale ile karşılaştım tam da yukarıdaki mevzulara değinen. Singularity Institute for Artificial Intelligence‘ta çalışan araştırmacı Eliezer S. Yudkowsky‘nin “An Intuitive Explanation of Bayes’ Theorem” ve “A Technical Explanation of Technical Explanation” başlıklı makaleleri bu konulara çok güzel bir giriş niteliğinde. En kısa zamanda Türkçeye çevrilmelerinde ve yayımlanmalarında fayda var!

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on November 16, 2008 in CogSci, General, psychology, Science

 

2 responses to “Doktorunuz, kanser testleri, olasılık, Bayes kuralı ve gelecek

 1. Serkan

  December 4, 2010 at 18:25

  Yazı için teşekkürler. Kaynaklarınızdan birinde alttaki gibi bir cümle yer alıyor. Bu sizin demiş olduğunuz anketten bahsediyor heralde. Bu kısmı tam anlamadım. Şehir efsanesi olabilir anlamımı çıkıyor oradan.
  Alıntı metni:
  “Next, suppose I told you that most doctors get the same wrong answer on this problem – usually, only around 15% of doctors get it right. (“Really? 15%? Is that a real number, or an urban legend based on an Internet poll?” It’s a real number. See Casscells, Schoenberger, and Grayboys 1978; Eddy 1982; Gigerenzer and Hoffrage 1995; and many other studies. It’s a surprising result which is easy to replicate, so it’s been extensively replicated.)”

   
 2. Emre Sevinc

  December 4, 2010 at 21:36

  Kast edilen: %15 rakamı uydurma, sallama bir rakam değil. Şehir efsanesi değil yani. Gerçekten de araştırmalardan çıkmış olan bir rakam.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: