RSS

Kitap Eleştirisi: Süper Hesap Uzmanları

24 Nov

Süper Hesap Uzmanları

Süper Hesap Uzmanları


Makine öğrenmesi konusu ile ilgilendiğim için askere gitmeden önce Ian Ayres’in ‘Süper Hesap Uzmanları : Sayılarla Düşünmek Neden Zeki Olmanın Yeni Bir Yoludur‘ kitabını okumuştum. 2008 yılının Mart ayında Türkçesi yayımlanmış kitabın makine öğrenmesi, veri madenciliği ve genel anlamda istatistiğin gücü ile ilgilenen herkesin okuması gereken türden bir kitap olduğuna inanıyorum. Yani işadamları da bilgisayar yazılımcıları da çözmeye çalıştıkları problemleri daha iyi anlamak ve daha akıllıca çözümler geliştirmek için bu kitaptan feyz alabilirler.

Her ne kadar söz konusu kitap (Freakonomics’in yazarlarıdan) Steven D. Levitt gibi yazarların övgüsüne nail olmuşsa da hem içerik hem de çeviri konusunda bazı eleştirileri hak ediyor. Kitabı okurken not ettiğim bazı noktaları aşağıda listeledim:

– Kitaptaki ‘neural network’ terimi “ağ bağlantısı” olarak çevrilmiş, doğrusu ‘yapay sinir ağı’dır. Korkunç bir çeviri.

– ‘Reverand Thomas Bayes’ olarak yazılmış! Papaz demek istiyor yani! Doğrusu ‘Papaz Tohamas Bayes’ yahut ‘Rahip Thomas Bayes’ olmalı.

– Kurbağalar içinde bulundukları su yavaş yavaş ısıtıldığı zaman bekleyip ölmezler. Yok öyle bir şey.

– ‘Overfitting’e ‘taşma’ demek yanlış. Taşma denen şey ‘overflow’ sözcüğünün karşılığı olabilir belki, ‘overfitting’ başka bir şey. Ayrıca teknik açıklaması da daha iyi yapilabilirdi. Yani bu hem çeviri hem de özgün eser problemi. Maalesef şu anda ‘overfitting’e önerebileceğim bir karşılık yok.

– Kitap sürekli ‘regresyon’ ile veri analizinden ve tahmin yapmaktan bahsediyor. Regresyon çok önemli ve değerli bir teknik, bu doğru, ancak sayılarla düşünüp, ‘süper hesap uzmanı’ ve daha zeki olmaya çalışırken kullanabileceğimiz başka teknik kalmadı mı?

– Kitaptaki Bayes teoremi çok daha iyi anlatılabilirdi. Bir örnek için bkz. ‘An Intuitive Explanation of Bayes? Theorem

– Yazar kitabın sonlarına doğru “sondaki notlardan daha detaylı olarak bazı bilgileri ögrenebilirsiniz,” diyor ancak kitabın sonunda ben bir notlar bölümü göremedim, sadece teşekkürler bölümü vardı. Acaba yazar mı unuttu, Türkçeye çevirip basan mı, bilemiyorum. Bu epey rahatsız edici bir durum.

– Anekdot okumak keyifli olabilir ama bazı şeyleri temcit pilavi gibi ısıtıp ısıtıp öne sürmek, sadece bir koleksiyonu okura boca etmek… Belki hedef kitle açısından uygun bir tarzdır ama (ya da acaba yazar aslen hukukçu olduğu için filan mi bu şekilde yazmaya alışkın?) temel fikirleri vermek o kadar da zor ve korkutucu olmasa gerek. 250 sayfalık kitap aslında 120 sayfa olarak yazılabilirdi.

– Kitabın sonlarına doğru bahsedilen ‘Desk Set‘ filmi beni benden aldı, çocukken izlediğim çok eğlenceli bir film 🙂 Filmdeki EMERAC bilgisayarı gerçekteki ENIAC’a gönderme olsa gerek. Çok eğlendim tekrar okurken 🙂 (Her eleştiri olumsuz eleştiri olacak diye bir kural yok, değil mi? ;-))

– Kitapla ilgili beni memnun eden birkaç nokta daha: ‘doğrudan ögrenme’ gibi daha önce haberdar olmadığım bir öğrenme teorisinden haberdar oldum, tıp alanı ve bazı Internet araştırma şirketleriyle de ilgili birkaç şey öğrendim.

Advertisements
 
3 Comments

Posted by on November 24, 2008 in General

 

3 responses to “Kitap Eleştirisi: Süper Hesap Uzmanları

 1. Öyle birisi

  May 8, 2010 at 00:43

  “- Kurbağalar içinde bulundukları su yavaş yavaş ısıtıldığı zaman bekleyip ölmezler. Yok öyle bir şey.”

  Demişsin ama var öyle bişey http://en.wikipedia.org/wiki/Boiling_frog

   
 2. kadircan karabacak

  July 17, 2013 at 15:38

  Merhaba;

  Bu kitabı piyasada bulamıyorum ve yöneticim okumamı istedi. Kitabı sizden bir şekilde temin etmem mümkün mü?

  Teşekkürler.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: