RSS

Sibelius Blues Harmonica ("Work Song" – Nathaniel Adderley)

10 Dec

Harping MIDI Blues Harmonica Software

Harping MIDI Blues Harmonica Software

Bu aralar Zeytinburnu’nda, Şanabağa bölgesinde meşhur cazcı Nat Adderley‘in muazzam parçası ‘Work Song’un tınıları yükseliyor kâh blues armonikadan, kah alto saksofondan.

Kardeşimin ve benim farklı şekillerde takıntı kümemize giren, çok çeşitli sanatçılar tarafından defalarca yorumlanmış, üzerine söz yazılıp bir de öyle yorumlanmış bu caz incisi, komik ve eğlenceli meşgalelere sürüklüyor bizi. Mesela parçayı daha iyi kavramak için dün gece işe giriştim ve önce kardeşimden parçanın notalarını yollamasını rica ettim. Elime geçen PDF belgesini iştahla açıp notaları inceleyip bunları Sibelius nota programında dizdim (müzik teorisi çalışmak için kullanılabilecek en güzel programlardan biri). Ardından oluşturduğum dosyayı yine Sibelius aracılığı ile MIDI olarak başka bir dosyaya kaydettim. Sonra oluşan dosyayı Harping MIDI programı ile açıp bunların diatonik armonikada neye karşılık geldiklerini görüp bir gün önce kendi kendime çıkardığım bölümlerle kıyasladım.

Bunun sağ el ile sol kulağı göstermek kadar dolaylı bir iş olduğu söylenebilir mi? Evet. Peki aynı zamanda eğlenceli ve öğretici mi? Evet! 🙂 Bakalım, belki 1 Mayıs’a kadar bu parçanın tamamını armonikamda çalabilirim 😉

Konu ile ilgili birkaç not: Nat Adderley, büyük saksofoncu Julian Edwin “Cannonball” Adderley‘in kardeşi. ‘Work Song’ parçası, 25 Ocak 1960 yılında yayımlanmış ‘Work Song’ albümünün açılış parçası. Aynı beste 1966 yılının Ağustos ayında The Paul Butterfield Blues Band tarafından yayımlanmış ‘East-West’ albümünde de mevcut ancak orada blues armonika ile yorumlanmış blues armonika üstadı Paul Butterfield tarafından. Blues armonika ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenler http://www.harmonicalinks.com ve http://www.harmonicalessons.com/ adreslerine bakabilirler.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on December 10, 2008 in Music

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: