RSS

Lego Mindstorms Sistemini Lisp ile Programlamak

25 Dec

Lego Mindstorms Robotics Invetion System 2.0

Lego Mindstorms Robotics Invetion System 2.0


Harry Foundalis, Bongard problemlerinden ve insan görünümlü robotlardan yola çıkarak bazı ahlaki kaygılarını dile getirmiş ve ben de bundan blogumda bahsetmiştim geçenlerde. Bunun üzerine robotlardan bahsetmek ne kadar doğru bilemiyorum ama Bilgi Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümünde uzunca süredir ücra ve kuytu bir köşede tozlanmakta olan 3 adet Lego Mindstorms Robotic Invention System 2.0’ı kurcalamaya ve bunların GNU/Linux çalıştıran bilgisayarlar aracılığı ile Lisp kullanarak nasıl programlanabileceğini incelemeye başladım.

Şu anda geldiğim aşamada Ubuntu GNU/Linux yüklü Lenovo dizüstü bilgisayarımda Lisp ile kod yazıp bunu Lego Mindstorms RCX 2.0 üzerinde çalıştırabiliyorum BrickOS ve XS Lisp sağolsun.

Lego Mindstorms üzerindeki donanım sayesinde motorlarla çeşitli hareketleri yaptırmak, hoparlöründen melodiler çaldırmak, ışık, dokunma ve sıcaklık algılayıcıları ile etraftan veri toplayıp buna göre karar mekanizmaları kurmak mümkün.

$./xs --tty=/dev/usb/legousbtower0
Welcome to XS: Lisp on Lego MindStorms

>(define (forward)
  (motor :a :forward)
  (sleep 1)
  (motor :a :off))
forward

>(forward)
0
;; Motora bağlı tekerleklerden biri vızıldayarak dönmeye başlar,
;; 1 saniye döndükten sonra durur.

>(bye)
sayonara
$

Okulun bilgisayar bilimleri bölümü açık tartışma e-posta listesi cs-discuss’a yazdığım bir e-posta ile son durumu duyurdum ve robotik konularında çalışmak isteyebilecek öğrencileri IBM CAS (Center for Advanced Studies) bünyesinde robotik çalışmaları yapmak için beklediğimi belirttim 😉

Bu arada Lego Mindstorms NXT’ten daha eski olan Lego Mindstorms Robotics Invention System 2.0‘ın daha iyi olduğuna dair bazı duyumlar da aldım:

THE Best Robotics System Eva! Posted: December 18, 2007

“This robotics system is better that the nxt x1000 this is by far the best system ever created, with unlimited expandability, you can link multiple systems together, and make some amasing robots, in fact most of the people that my uncle (a robotics programer) knows, sill use lego minstorms !2.0! and returned their nxt kits and have found that it is too much to re-program the nxt, but the old mindsotrms kit is soooooo much better, and easier to use. plus, you can, modify the system to sense everything, from temp, ph level in water, to voltage, to even uv, and radiactive levels!, it is able to make almost anything do almost everything, and eve farther than that. I really wish that lego released their kit again, and that it wouldn’t be so hard to fid old parts for lego midstorms! And for everybody, if you have this kit, save it, because it is by far the best kit that ever came from lego, and i’m sorry, but nxt just doesen’t cut it in the long run.”

Advertisements
 
1 Comment

Posted by on December 25, 2008 in General, Lisp, Programlama

 

Tags:

One response to “Lego Mindstorms Sistemini Lisp ile Programlamak

 1. Ahmet Emre Aladağ

  December 25, 2008 at 19:54

  Evet, NXT’ler sanki RCX’e göre daha kısıtlı gibi. RCX’lerin ise bazı parçaları yeterince kaliteli değil. Mesela bizdeki ışık sensörünün hassaslığı yetersizdi. Sanki ya hep ya hiç mantığıyla hareket ediyor, ara ışık değerlerini algılayamıyordu. Bu sebeple 2 teker üzerinde duran Ginger robot projemiz başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sanırım yapanlar da bazı parçaları harici firmalardan satın almışlar. Sonuç olarak bu robotlarla uğraşmak çok eğlenceli, tabi ki para varsa 🙂

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: