RSS

Çeviri Felaketleri – 10: Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Klasik Müzik

24 Jan

Çeviri felaketleri dizimizin yeni konuğu Andante klasik müzik dergisinin Ekim – Kasım 2008 (Yıl 5, Sayı 36, s. 108) tarihli sayısında eleştirdiği ‘Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Klasik Müzik‘ adlı eser. Söz konusu çeviri ‘1001 Classical Music Albums You Must Hear Before You Die‘ başlıklı eserin çevirisi ve dergideki saptamalardan görebildiğim kadarı ile korkunç çeviri hataları barındırıyor. Hataların çoğu klasik müzik terminolojisini bilmemekten kaynaklanmış gibi duruyor.

Andante’deki eleştiriden birkaç alıntı yapmak gerekirse: Klakson (İngilizce’deki ‘horn’ sözcüğü çevirisi olarak), ruh durumu / halet-i ruhiye (‘mode’ sözcüğünün çevirisi olarak, çevirmenlerden biri ‘mood’ ile karıştırmış), Büyükşehir Operası (‘Metropolitan Opera’nın karşılığı olarak). Daha pek çok çeviri hatası dergideki yazıda yer alıyor.

Birden çok çevirmen olduğunu göz önünde bulunduran Andante, eleştirisinde iyi çevrilmiş bölümlerden de örnek vermiş ama genel olarak çeviri yanlışlarının çok daha ağır bastığını belirtmiş.

Andante’nin paylaştığı bir başka ilginç saptama ise çevirinin özgün eserden daha pahalı olduğu. Bu durumda İngilizce bilenler için özgün eseri almak hem ruh sağlığı hem de finansal sağlık açısından daha uygun gibi görünüyor 😉

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on January 24, 2009 in General, Literature, Music

 

2 responses to “Çeviri Felaketleri – 10: Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Klasik Müzik

 1. DB

  January 24, 2009 at 12:54

  insanın bazen eline haydar’ı alası geliyor. liyakat yerine sadakatin ön planda olmasının sonucu olsa gerek. gülmek kalıyor bize.

   
 2. Hakan

  January 25, 2009 at 14:31

  evet.. teknik dergilerin kaderi bu..
  “..and french horn plays the main theme..” gibi bir ifadenin “..ve fransız kornası ana temaya çalıyor..” şeklinde çevrildiğini görmüşlüğüm var..

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: