RSS

Zaman suçları – Los Cronocrímenes – Timecrimes

04 Mar

Zaman Suçları - Los Cronocrímenes

Zaman Suçları - Los Cronocrímenes

Zamanda yolculuk kavramı edebiyatın ve sinemanın popüler konularından biridir. H. G. Wells’ten günümüze pek çok roman ve film okurlar ve izleyicilerle buluştuysa da bu konuda incelikli işler çıkarmak, özel efektlere yüklenmeden, sadece güzel bir hikaye, oyunculuk ve kurguya dayanarak insanlara bir sinema ziyafeti sunmak her babayiğidin harcı olamamıştı.

Geçenlerde izlediğim Los Cronocrímenes (İngilizcesi: Timecrimes, Türkçesi: Zaman Suçları) filmi bu popüler konuyu epey eğlenceli ve gerilimi kıvamında bir kurgu ile ele almış görünüyor. 2007 yılı yapımı olan bu İspanyol filmi ABD’deki Fantastic Fest’te En iyi Film, Jüri Altın Ödülü, Seyirci Gümüş Ödülü gibi ödülleri de kazanmış.

Filmin konusu ise kısaca şöyle:

Hector eşi ile yeni evine taşınmış bir adamdır. Bir akşam, dürbünü ile etrafı gözetlerken ormanda çıplak bir kız görür. Merak edip oraya gidince kayalıkların orada kızın boylu boyunca uzandığını fark eder. Tam o anda yüzü pembe bir bandajla sarılı bir adam makasla Hector’a saldırır ve onu kolundan yaralar. Bunun ardından soluk soluğa bir takip başlar ve Hector kendini bir zaman makinasında bulur. 1 saat geriye gitmiştir. Zaman makinasını çalıştıran görevli Hector’a (Hector 2) diğer Hector’a (Hector 1) müdahale etmemesi gerektiğini söyler, böylece tekrar zaman makinesine girebilecektir.

Not: Diğer sinema yazılarım için buraya bakılabilir.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on March 4, 2009 in Cinema

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: