RSS

Google Trends ile ekonomik tahminler gerçekleştirmek mümkün mü?

20 Apr

Google arama verileri, R istatistik yazılımı ve istatistik bürosu verilerini kullanarak ekonomik tahminler gerçekleştirmek ve bunları test etmek mümkün mü?

Google’dan Dr. Hal R. Varian ve Hyunyoung Choi ‘Predicting the Present with Google Trends‘ başlıklı blog girdilerinde ve aynı isimli detaylı makalelerinde bunun bir örneğini vermişe benziyorlar.

Tabii arama trafiği, trendleri, vs. göz önünde bulundurulurken biraz daha semantik ve akıllıca ön-işlemeye tabi tutulacak veri setlerinin daha faydalı olacağını da düşünmek mümkün. Yine de bu haliyle bile bu çalışma başka çalışmalara fikir vermesi açısından önemli ve değerli diye düşünüyorum. Özellikle Cumartesi sabahı Bilgi Üniversitesi’ndeki 6. Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri etkinliğinde, Google’dan Jonathan Conradt’ın ‘How Embracing Open Source Built Google‘ başlıklı konuşmasını dinlerken sonlara doğru Google’ın her zaman için daha çok ve detaylı veri biriktirme ve bunu işleyip insanlara sunma stratejisine dikkat çekmesi ileride bu tür şaşırtıcı çalışmaların artacağının bir göstergesi olarak düşünülebilir.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 20, 2009 in General

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: