RSS

Semantik Web Öldü mü? (Hayır, sadece garip kokuyor)

20 Apr

Google’dan (ve meşhur AIMA‘nın yazarı) Peter Norvig, iki araştırmacı ile birlikte ‘The Unreasonable Effectiveness of Data‘ başlıklı bir makale [PDF] yazmış ve kelimenin en hafif tabiri ile semantik web kavramına saldırmış. Norvig telefon rehberi dahi yazsa heyecanla okurum ancak sanırım an itibari ile şöyle bir manzara hakim:

a) Sadece semantik web ile nereye kadar?
b) Sadece istatistiksel yöntemler ve makina öğrenme yöntemleri ile nereye kadar?

NTV Bilim dergisinin Mart sayısında “Semantik Web Öldü” diye başlık atan Cemil Türün gibi heyecanlı yazarları ve Google’ın başarısını sanki sadece istatistiksel yöntemlere bağlıymış gibi lanse eden Norvig gibi üstadları göz önünde bulundurduğumda bir c seçeneği olduğunu söylüyorum:

c) İstatistiksel yöntem de lazım, yapısal semantik yöntemler de lazım.

Tabii bunun özgün bir fikir olduğunu iddia edecek değilim, aklı selim bilgisayarcıların bir kısmı da benzer tepkileri dile getirmişler: Stefano Mazzocchi’nin ‘Unreasonable Hypocrisy‘ başlıklı eleştirisi benim de bir süredir sempati duymaya başladığım bir bakış açısını çok güzel özetliyor. Konu ile ilgili birkaç kritik saptama da şu blog girdisinde ve yorumlarında yer alıyor.

Diğer yandan Norvig ve arkadaşlarını eleştirirken haklarını da yememek lazım, makalede Getoor ve Taskar’ın (ve tabii diğer araştırmacıların) geliştirilmesinde rol oynadıkları ‘statistical relational learning’ çalışmalarına değinilmiş ve önemli referanslar verilmiş. Yapısal bilgi ile istatistiksel yöntemlerin bir araya getirilmesinin getirdiği yeni makina öğrenme tekniklerinden ileride daha sık söz edeceğiz gibi görünüyor (bununla ilgili ‘An Introduction to Statistical Relational Learning – Related Videos‘ başlıklı girdiye bakabilirsiniz).

Advertisements
 
2 Comments

Posted by on April 20, 2009 in Programlama

 

Tags:

2 responses to “Semantik Web Öldü mü? (Hayır, sadece garip kokuyor)

 1. tayfun

  May 8, 2009 at 05:04

  Bence de orta yol var. Semantik Web halen çizim tahtalarında iken Doğal Dil İşleme (NLP) tüm zorluklarına rağmen ona yetişiyor. Bu konuda bir haber de BBC’de geçtiğimiz günlerde çıktı:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8026331.stm

  Semantik Web evrimleşip olgunlaşana kadar, NLP işi götürecek bence.

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: