RSS

Sabri Tuluğ Tırpan: Alevler içinde bir piyano

22 Apr

Sabri Tuluğ Tırpan @ Nardis

Sabri Tuluğ Tırpan @ Nardis

Bir müzisyeni pek çok şekilde övmek mümkündür. Aldığı ödüller, başarılı albümler, ve saire… Sabri Tuluğ Tırpan için de bunları sayıp dökmek zor değil, Ali Perret ile piyano eğitimine başladığını, Bilkent Üniversitesi’nde Martin Berkowsky ve Namık Sultanov’la çalıştığını, 1992-1996 yılları arasında Viyana Devlet Konservatuvarı’na ve Viyana Müzik Akademisine devam ettiğini söyleyebiliriz. Daha sonra Charles Mingus Festivali (Viyana), Yehudi Menuhin Live Music (Viyana), Jeunesse Bach 2000 (Viyana), Miles Davis Jazz Festivali (Polonya), Cemal Reşit Rey Piyano Festivali gibi festivallerde çaldığını vurgulayabiliriz. Mozart’ın “Figaro’nun Düğünü” operasının caz yorumu ile uluslararası platformda dikkatleri üzerine çektiğini söylememiz de mutlaka etkileyici olacaktır. Tüm bunlara ek olarak kısa süre önce bestelediği ‘Hearts’ müzikalinin Musical Cocktail dergisi tarafından, son zamanlarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzik olarak değerlendirmiş olması da tabii ki kayda değer bir başarıdır.

Ancak bunların hiçbirisi 7 Nisan 2009 Salı gecesi Nardis‘te yaşadıklarımı açıklayamaz. Basta Eylem Pelit ve davulda Volkan Öktem ile sahneye çıkan Tırpan’ın piyanoyu ateşlemesi ve Nardis’in her bir noktasını kıpır kıpır notalarla doldurması uzun süre unutamayacağım bir deneyimdi. Hem bu kadar dolu dolu, hem böylesine kıvrak ve ateşli, hayat dolu bir müzik yapmak, tempoyu epey üst noktalara taşırken bir yandan incelikli melodilerden de taviz vermemek teknik ustalığın ötesinde bir tavır, bir tür hayata bakış ve kavrayış meselesi diye düşünüyorum. Kimbilir belki de etrafı sıcaktan kararmış kaya parçaları ile dolu bir yanardağ ağzına yaklaşmış ve “ne işim var benim bu garip yerde” diye düşünürken havadaki kelebeğin farkına varıp bir beste yaratabilecek türden bir ruhun insanlığa armağanı.

Etrafımdaki insanlara gözü kapalı tavsiye edebileceğim Sabri Tuluğ Tırpan gibi bir caz piyanisti ile tanışmış olmaktan ötürü çok mutluyum, kendisi aynı zamanda farkında olmadan bana evlilik öncesi çok değerli bir hediye de sunmuş oldu o geceki Nardis konseri ile. En yakın zamanda tekrar dinlemeyi ümit ediyor ve herkese de tavsiye ediyorum. İleride Tırpan’ın ismini daha sık duyacağız, büyük başarılar eşliğinde.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 22, 2009 in General, Music

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: