RSS

Evliliğinizin Uzun Sürmesini İstiyorsanız Gülümseyin

25 Apr

Gülümseyin!

Gülümseyin!

Evliliğinizin devam edip etmeyeceğini öğrenmek istiyorsanız eşinizin eski yıllık fotoğraflarına bakın.

Bazı psikologlara göre eski fotoğraflardaki gülümseme miktarınız evliliğinizin gelecekteki başarısının bir göstergesi.

Testlerden birinde araştırmacılar çeşitli kişilerin yıllık fotoğraflarına baktılar ve gülümseme yoğunluğunu 1 ile 10 arasında ölçtüler. İlk %10’luk dilime giren kişilerin hiçbirinin boşanmadığı, en düşük %10’luk dilime girenler arasında her dört kişiden birinin boşandığı tespit edildi. (Gülümseme şiddetinin ölçülmesi için iki kastaki gerilim dikkate alındı: ağzı yukarı çeken kas ve gözlerin etrafında kırışıklığa yol açan kas).

İkinci bir denemede, araştırmacı ekibi yaşı 65’i geçen bir grup kişiden çocukluk fotoğraflarını istedi (fotoğraflardaki yaş ortalaması 10 idi). Benzer şekilde yine gülümseme yoğunluğu hesaplandı. En yoğun gülümsemeye sahip kişilerin yaklaşık %11’i boşanmıştı. Fotoğraflarda asık suratlı çıkanların ise yaklaşık %31’i boşanmıştı.

Bu sonuçlara göre fotoğraflarda asık suratlı ya da ciddi kişilerin ileride boşanma olasılığı gülen kişilere kıyasla çok daha yüksek. Her ne kadar bağlantı çarpıcı olsa da araştırmacılar şu anda bu iki olgu arasındaki korelasyonun sebepleri üzerine kesin bir şey diyemiyorlar.

Indiana’daki DePauw Üniversitesi psikologlarından Matthew Hernstein bu konuda “Belki de gülümsemek hayata karşı olumlu bir tavır takınmayı temsil ediyordur veya daha çok gülümseyen insanlar daha mutlu insanları kendilerine çekmekte ve bu kombinasyon da uzun süreli evlilik ihtimalini artırmakta. Tam olarak sebebini bilemiyoruz.” dedi.

Hernstein diğer açıklamaları da göz önünde bulunduruyor: belki de daha çok gülümseyen insanlar daha çok arkadaş sahibi oluyorlar ve bu da daha büyük bir toplumsal destek ağı demek, bu da evliliğin daha sağlıklı yürümesine yol açıyor olabilir. Veya belki de fotoğraf çekilirken fotoğrafçının “gülümseyin” komutuna uyan kişiler daha itaatkar kişiler ve bu da evliliğin uzun sürmesine yol açıyor olabilir.

Bu çalışmanın sonucu, pek çok kişilik özelliğini çok dar bir alandaki davranış özelliklerinden yola çıkarak tespit eden araştırmaların oluşturduğu örüntüye uyuyor. Kendimizi çok incelikli ve basit yollarla ele veriyoruz.

Kaynak: The Situationist Blog: Smile If You Love Your Future Relationships

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 25, 2009 in CogSci, psychology

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: